Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü: "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz"

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, sona eren uzay macerasının ardından bugün Ankara'ya döndü. "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz" diyen Gezeravcı, "Bu sadece başlangıçtı, bir yere varış değildi" diye konuştu. Gezeravcı, "Bu günlere devletimin bana verdiği eğitimle, imkanlarla geldim. Bundan sonra da devletimin emrindeyim" dedi.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, 18 günlük uzay macerasının ardından geçtiğimiz hafta Dünya'ya inmişti. Gezeravcı, bugün yurda döndü ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nda coşkuyla karşılandı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile basın toplantısı düzenledi.

GEZERAVCI'DAN İLK SÖZLER

Alper Gezeravcı şu ifadeleri kullandı:

Adımımızı attığımız ilk andan itibaren gülümseyen yüzlerle karşılaştığım için son derece mutluyum. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin samimi vatandaşlarıyla bir araya gelmek bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı. Gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme döndüm. Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitim ve kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum tüm imkanları seferber ederek görevin hazırlık sürecinde ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle sayın Cumhurbaşkanımız, görevin icrasında hiçbir aksaklığa izin vermeyen bakanlığımız, TUA ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnetarım.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü: "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz"

"KOŞAR ADIMLARLA İLERİYE GİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk. Bu sadece başlangıçtı, bir yere varış değildi. Ülkemin bugüne kadar atmış olduğu adamın geleceğe yönelik hedeflerin güçlü duruşu noktasında Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak basın yayın kanallarında ülkemize ilişkin gurur verici ifadelerden almış olduğum ilk izlenimlerle müthiş şekilde gururlanmış olarak ülkeme döndüm. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak, pay alacak şekilde adımların atılacağını kısa sürede göreceğiz. Bugüne kadar eksik olan tek şeyimiz damarlarımızdaki asil kanın potansiyelinin farkında olamayışımızdı. Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Bu başarı bireysel değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü: "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz"

"DEVLETİN ENJEKTE ETTİĞİ ÖZGÜVENİ DAMARLARIMIZDA HİSSETTİK"

Bilim insanlarımızın hazırlık süreci ve büyük projenin gerçekleştirmesine şahitlik ediyoruz. Bu projenin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Birer izlenime sahip oldunuz. Bilim insanlarının verdiği deneylerin hazırlık süreçlerine sizler imza atacaksınız. Aslında benim odaklandığım husus icra edilen 20 günlük süredeki görevler değildi. Tarihimizde bu alanda görev yapmamış olmamıza rağmen bu derece mükemmel bir ahenk içinde harika hazırlık süreci geçirdik. Bunun bütününü düşündüğünüzde ülkenin nasıl bir potansiyeli olduğunu bizzat içinde bulunarak buraya getirme imkanına sahip olmak müthiş derecede mutluluk verdi. 10 hedeften biriydi bu. Devletin bu noktada enjekte ettiği özgüveni damarlarımızda hissettik.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü: "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz"

Koltuğumdan çözüldüğüm andan itibaren yer çekimsiz ortamın verdiği 4 boyutlu ortamı hissetme ve ortama adapte imkanı buldum.

Dünya büyük bir nimet. Nimetlere şükretmemiz gerektiğini idrak ettim. Gözümüzün görebildiği gökyüzüne kafamızı kaldırdığımızda gök kubbeye bakarak aşinaydık. Askeri havacılıkta hedef büyülenmesi tabiri var. Bakıp da büyülenmediğiniz bir an yok. Yolculuk esnasında gidiş ve dönüşte kafamda beklenti oluşturmamıştım. Kafamda şöyle böyle olacağım diye beklentim yoktu. 12. dakikada koltuğumdan çözüldüğüm andan itibaren yer çekimsiz ortamın 4 boyutta verdiği hareket imkanını ilk dakikadan itibaren tecrübe etme imkanı buldum. Allah'ın yarattığı her bünye farklı karakteristiğe sahip. Adaptasyonda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kapsülün içi kısıtlı bir alan. Oradan daha büyük hacme giriş yapınca adaptasyonla ilgili sıkıntı yaşayabileceğimiz süreçten bahsedilmişti. Orada da sıkıntı yaşamadım. İlk saatten itibaren deney çalışmalarının kurulumuna başladım. Ayağımı yere bastığım andan itibaren hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bireysel bir şeyden ziyade, dünyanın en zorlu jeopolitik lokasyonunda dünyada var olabilmiş milletin bana verdiği özgüveni hissediyorum.

"DEVLETİMİN EMRİNDEYİM"

Bu günlere devletimin bana verdiği eğitimle, imkanlarla geldim. Bundan sonra da devletimin emrindeyim. 

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü: "Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz"

Kacır'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

13 bilimsel deney mikro yer çekimi koşullarında başarıyla tamamlandı. Bitkililerle, alplerle araştırmalar gerçekleşti. 

Bu tarihi misyonun en büyük sonucu, Türk milleti ilk kez bir bilimsel çalışmayı büyük bir dikkatle izledi. Tüm detayları ile insanlı uzay misyonun her adımını takip etti. Ülkemiz için yeni bir başlangıç oldu. Bu bilim misyonunun ardından çalışmalarımıza devam edeceğiz. İkinci astronotumuzun çalışmalarını en kısa yapmasını sağlayacağız. Diğer insanlı görevler için uluslararası işbirliklerini sürdüreceğiz. 

2030'a dek bir uzay limanı kuracağız. Uzay gözlemlerini destekleyeceğiz. Türksat 6A'yı yakın zamanda uzaya göndereceğiz. 

UZAY ARACI BAŞARIYLA FIRLATILMIŞTI

Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49'da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmıştı.

Yolculuğu yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmıştı.

DÖNÜŞ YOLCULUĞU 47 SAAT SÜRMÜŞTÜ

Bugüne kadar yürütülen Axiom misyonları içerisinde en uzun misyon oldu.

SpaceX firmasına ait Dragon kapsülünün 47 saatlik yolculuğu da bu misyon içerisinde imza atılan rekorlardan biri olarak tarihe geçti.

 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...