Japon deprem uzmanı Moriwaki deprem olacak bölgeleri açıkladı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Japon deprem uzmanı Moriwaki deprem olacak bölgeleri açıkladı

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'nin "asrın felaketi" olarak nitelediği ve on binlerce cana mal olan Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra, Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında da bir depremin meydana gelebileceğini belirtti.

Siirt Üniversitesi'nde “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na katılan Japon yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" dedi.

"7'DEN BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUM"

Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Siirt Uluslararası Yeni Nesil Gençlik Söyleşileri ve Deprem Sempozyumu"na konuşan Yoshinori Moriwaki, Siirt’in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını fakat kentte 7’den büyük bir depremin yaşanmayacağını belirterek bundan sonra da kentte büyük bir deprem beklenmediğini söyledi. Batı Anadolu üzerinde uzun zamandır deprem olmadığına değinen Moriwaki, burada deprem olmayacak anlamına gelmediğini ifade etti.

Japon deprem uzmanı uyardı! O bölgelerde meydana gelebilir - 1. Resim

KUZEY VE GÜNEY ANADOLU FAY HATTINA İŞARET ETTİ

"Türkiye’de nerede deprem bekliyoruz diye soracak olursanız, Hatay depreminden sonra Kuzey ve Güney Anadolu fay hattında deprem olabilir" diyen Moriwaki, "Siirt hem 1. hem de 2. deprem bölgesi kuşağındadır.

Japon deprem uzmanı uyardı! O bölgelerde meydana gelebilir - 2. Resim

ALINMASI GEREKEN ÖNEMLERİ AÇIKLADI

1800'lü yıllarda Siirt’te 6 şiddetinde deprem oldu. 2021 ve 2023 yılında da deprem oldu. Fakat 7 şiddetinde deprem olmadı, olacağını beklemiyoruz. Hatay’da yaşanan depremden sonra fay hattı rahatlamış görünüyor. Sizler deprem esnasında dua ediyorsunuz. Fakat önceden depreme dayanıklı ve düzgün yapılar inşa etmelisiniz. Çünkü dürüst ve düzgün yapılar olsa binalar çökmeyecek. Türkiye’de olan fay hattı Japonya ile aynı. Türkiye’de bizler gibi sağlam ve düzgün yapılar yapması lazım" dedi.

Japon deprem uzmanı uyardı! O bölgelerde meydana gelebilir - 3. Resim

"SENEDE BİR YAPILMALI"

Deprem eğitimlerine değinen Moriwaki, Japonya’da en az ayda bir kere deprem tatbikatı yapıldığını, Türkiye’de bunun senede bir yapılmasının doğru olmadığını, sürekli tekrarlayıcı olması gerektiğini vurguladı. Siirt kültürünü beğendiğini belirten Moriwaki, "Fıstık ve balı Japonya’ya götürmek istiyorum. Fıstığı çok severim her zaman yerim. Sabah kahvaltıda mutlaka bal yerim. Dün dolma yedim ve çok beğendim. Yumurta kabuğunun içinde ki dolmada çok lezzetliydi" ifadelerinde bulundu.

Japon deprem uzmanı uyardı! O bölgelerde meydana gelebilir - 4. Resim

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...