Bu yıl 66'ncısı düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasını Stefania adlı şarkısıyla Ukrayna temsilcisi Kaluş Orkestra kazandı.

İtalya'nın Torino kentindeki Pala Olimpico salonunda düzenlenen yarışmanın finalinde 25 ülke yarıştı. Yarışmanın finalinde Ukrayna'yı temsil eden "Kaluş Orkestra" grubu "Stefania" adlı şarkısıyla toplamda 631 puan alarak birinci seçildi.

İKİNCİ İNGİLTERE

İngiltere'nin temsilcisi Sam Ryders'ın seslendirdiği "Space Man" şarkısı 466 puanla ikinci olurken, üçüncülüğü ise 459 puanla İspanya'nın temsilcisi Chanel’in seslendirdiği "SloMo" şarkısı elde etti. Yarışmanın finalinde jüri oylarında İngiltere önde çıkmasına karşın, Ukrayna'nın kazanmasında jüri oylarına ek olarak halk oylarından gelen 439 puan belirleyici oldu. Bu sonuçla Ukrayna, 2004 ve 2016'nın ardından Eurovision Şarkı Yarışması'nı 3. kez kazanmayı başardı.

EV SAHİBİ 6. SIRADA

Diğer yandan, organizasyona ev sahipliği yapan İtalya da Mahmood ve Blanco'nun seslendirdiği "Brividi" şarkısıyla 268 puanla 6. basamakta yer buldu. Nadir Rustamli'nin seslendirdiği "Fade To Black" şarkısıyla yarışan Azerbaycan ise 106 puanla 16. sırada yer aldı. Almanya ise Malik Harris'in "Rockstars" şarkısıyla sadece 6 puan alarak yarışmayı 25. ve son sırada tamamladı.

Rusya’ya bir yaptırım daha: Eurovision'dan atıldı! Rusya’ya bir yaptırım daha: Eurovision'dan atıldı! Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın Grand-Prix'sinin 2022 takviminden çıkarılmasının ardından, Avrupa Yayın Birliği kararıyla Eurovision Şarkı Yarışması'ndan da çıkarıldı.
Eurovision'un kazananı İtalya Eurovision'un kazananı İtalya Hollanda'da düzenlenen 65. Eurovision Şarkı Yarışması'nı "Zitti E Buoni" adlı şarkıyı seslendiren İtalyan Maneskin rock grubu kazandı.