Covid-19 sürecinin başında beri 14 binin üzerinde hastayı iyileştiren Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, yerli aşının gelmesiyle birlikte vatandaşların aşı tereddüdünün ortadan kalkması gerektiğini kaydetti. 

"HASTALIĞI AĞIR GEÇİRMEMİZİ ÖNLÜYOR"

Aşının emniyet kemeri gibi olduğunu dile getiren Özkaya, "Tek doz aşı olmuş ya da Çin aşısı oldu diye aşılandığını düşünen vatandaşlarımız var. Üzerinden zaman geçmiş aşıların koruyucu olmadığını biliyoruz. Bu aşıların mutlaka rapel dozlarının, hatırlatıcı dozlarının yapılması gerektiğini söylüyoruz. Şu an serviste yatan hastalarımız aşı olmamış veya aşılarını tamamlamamış kişilerden oluşuyor. Aşı, hastalığı ağır geçirmemizi önlüyor. Aşı emniyet kemeri gibidir. Hayat kalmanızı sağlayacak. Asıl olan kurallara uymak" diye konuştu.

TEK GÖSTERGE 'AŞI'

Aşı olmamış ve akciğer tutulumu yaşamış 30'lu yaşlardaki hastaların durumlarını aktaran Özkaya, "Şu an şunu söyleyebilirim ki eğer Covid'e yakalanırsanız hayatta kalıp kalmayacağınızın tek göstergesi aşı olup olmadığınızdır. Polikliniğe pozitif bir hasta geldiğinde aşı olmamışsa biz korkuyoruz çünkü hastayı kaybetme riski var. Bu korkuyu siz yaşamayın ve sevdiklerinize de yaşatmayın. Sizlere aşı olmamış 30'lu yaşlarda 2 tane hasta göstereceğim. Çeşitli mazeretlerle aşısını geçiştirmiş ve Covid'e yakalanmış. 30'lu yaşlarda akciğer tutulumu ile gelen genç bir hasta var. 10 gün içinde ciddi akciğer tutulumu oldu. Solunum yetmezliği gelişti ve yoğun bakımda yatırmak zorunda kaldık. Ciddi akciğer parçalanması yaşadık. Şu ana bu hasta hayatta ve kurtuldu. Bu hastanın hayatta kalması şanstı. Çok pişman oldu. 'Keşke aşımı olsaydım' dedi. Aşısı yaparak taburcu ettik" şeklinde konuştu.

Aşı yaptırmayan öğretmen koronavirüsten öldü Aşı yaptırmayan öğretmen koronavirüsten öldü Kırıkkale'de bir okulda öğretmenlik yapan 55 yaşındaki Tahsin Tunç koronavirüse yakalanarak hayatını kaybetti. Tahsin öğretmenin ölümünün ardından aşı yaptırmadığı öğrenildi.

100 yaşında koronavirüsü yendi, ilk işi 2 doz aşı yaptırmak oldu 100 yaşında koronavirüsü yendi, ilk işi 2 doz aşı yaptırmak oldu Kırşehir'de çocukları ve torunlarıyla 100. yaşını kutlayan Ramazan Şahin, koronavirüs sebebiyle 20 gün hastanede yattıktan sonra virüsü atlatıp 2 doz aşı yaptırdı.