Son günlerde kalp krizi sonucu ani ölümler giderek artarken, ölümlerin genç yaşlı dinlememesi endişeleri artırdı. 

Geçtiğimiz günlerde 16 yaşındaki bir lise öğrencisi ders sırasında fenalaşarak hayatını kaybetmiş, yine ünivesiteyi kazanan 19 yaşındaki bir genç kız da uykusunda kalbine yenilmişti.

19 yaşındaki genç kız kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti 19 yaşındaki genç kız kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti Hatay’da 19 yaşındaki genç kız kazandığı hukuk fakültesine kayıt yaptıramadan kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Kalp krizi vakaları gençler arasında giderek artarken uzmanlar da aileleri belirtiler ve riskler konusunda uyarıyor.

Yüz yüze eğitimin ikinci gününde kahreden ölüm Yüz yüze eğitimin ikinci gününde kahreden ölüm Antalya’da 16 yaşındaki genç, yüz yüze eğitimin ikinci gününde sınıfta ders dinlerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Çocuklarının cenazesini almaya gelen anne ve baba güçlükle ayakta durdu.

Ayrıca bu ay içerisinde Bursa'da 39 yaşındaki bir öğretmen evinde, Kocaeli'de ise 22 yaşındaki bir kurye çalıştığı sırada kalp krizi geçirerek vefat ett. Yine 27 yaşındaki bir kuaförün de saç ektirme ameliyatında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenilmişti.

 27 yaşındaki İbrahim Gül, saç ektirme ameliyatı esnasında, 22 yaşındaki Emirhan Korkmaz ise iş yerinde koli taşırken fenalaşarak hayatını kaybetti.

Son bir kaç ayda artan bu ani ölümler vatandaşlar tarafından koronavirüs aşısına bağlanırken, uzmanlar gerçeğin farklı olduğunu söylüyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, dünyada Covid-19 aşılarına bağlı kalp rahatsızlıkları nedeniyle rapor edilen herhangi bir ölüm vakasının olmadığını vurgulayarak “Tam tersine Covid enfeksiyonu geçiren kişilerde kalp kası ya da kalp zarı iltihabı gelişme oranı daha fazla olup yüzde 3-5 civarındadır. Covid enfeksiyonu sonrası ani ölümlerin görüldüğü ve çoğunun kalp tutulumuna bağlı olduğu da bir gerçek olup, konuyla ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Dolayısıyla ani ölüm riski aşılananlarda değil, bilakis, Covid enfeksiyonu geçirenlerde mevcuttur. Bu bilimsel veriler doğrultusunda halkın aşılanma konusunda tereddüt yaşamaması gerekir” dedi.

ESAS NEDEN TANISI KONMAMIŞ KALP HASTALIKLARI

Toplumdaki yaygın kanı, kalp rahatsızlıklarının genellikle ileri yaş hastalığı olduğu yönündeyken, günümüzde, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı, modern ve sanayileşen toplumun getirdiği yanlış beslenme alışkanlıkları, obezite ve yoğun stres, kalp hastalıklarınının erken yaşlarda görülmesine yol açıyor. Uzmanlar ani ölümlerin esas nedeni olarak tanısı konulmamış, hiçbir belirti vermeden seyreden kalp hastalıklarına işaret ediyor. Yine ani genç ölümlere ait otopsi sonuçlarının üçte ikisinde, ölüm nedeni kalp hastalığı olarak kayıtlara geçiyor.

Öncesinde bilinen bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, bazen kişilerde beklenmedik şekilde başlayan şikayetler, 1-2 saat gibi kısa bir süre içinde ölümle sonuçlanabiliyor. Sıklıkla öldürücü ritim bozukluklarının ortaya çıkmasıyla gerçekleşen ani ölümlerde, kalbin kanı pompalama görevini yerine getirememesi ile kan akışı duruyor. Kalp ritminin dakikalar içinde normale döndürülemediği durumlarda ise ölüm gerçekleşiyor. Prof. Dr. Hamza Duygu, genellikle efor sırasında meydana gelen ve nefes darlığı, çarpıntı, gözlerde kararma, fenalık hissi gibi belirtiler veren kalp hastalıklarında, bazen kalbin hiçbir belirti vermeksizin aniden durabildiğini de hatırlatıyor.

BAŞLICA NEDEN KALP DAMAR TIKANIKLIĞINA BAĞLI KALP KRİZİ

Hamza Duygu, ani kardiyak ölümün başlıca nedeni olarak kalp damar tıkanıklığına bağlı gelişen kalp krizi olduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan gençlerde sigara, kokain-amfetamin gibi maddelerin kullanımı, erken yaşlarda başlayan şeker hastalığı, hipertansiyon ve doğuştan ailevi kolesterol yüksekliği ile koroner damar çıkış anomalilerinin kalp krizine neden olabildiğini de belirtiyor.

Nadir görülen ailesel geçişli genetik hastalıklar, sağlıklı genç bireylerde ani ölüme neden olabiliyor. Bu nedenle yüksek riskli hastalıklar çeşitli tanısal yöntemlerle saptanabiliyor. Duygu, kalbe bağlı ani ölümlerin önüne geçmek için halkın bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Öncelikle ailesinde ani kalp durması olan kişiler mutlaka kalp merkezine başvurmalı ve tarama yaptırmalıdır. Profesyonel sporcularda veya egzersiz programına katılacak kişilerde bu daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü kalbe bağlı ani ölümler genellikle sportif aktiviteler sırasında görülmektedir. Kalp damar tıkanıklığı olanlar, aort damarında genişleme, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, doğuştan kalp hastalığı gibi ani ölüme eğilim oluşturan durumlar erken tanı ile saptanarak kalbe bağlı ani ölümler önlenebilmektedir” ifadesini kullanıyor.

GENÇLERDE ANİ ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Kalp damar tıkanıklıkları ve buna bağlı kalp krizlerine ilave olarak, aort damar yırtılması, akciğer embolisi, kalp yetersizliği, doğumsal kalp ve kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı, uzun QT sendromu, kısa QT sendromu, WPW sendromu, brugada sendromu, aritmojenik sağ ventrikül displazisi gibi bazı ciddi ritim bozuklukları ile toksik, uyuşturucu madde kullanımı da gençlerde ani kalp ölümüne yol açabiliyor.

Duygu açıklamalarında son olarak, günlük rutin iş temposundan vakit bulamayıp "Bana bir şey olmaz" inanışı ile çoğu kez kulak ardı edilen kontrollü yaşamın, sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz kurallarından biri olarak görülmesi gerektiği ifadelerini kullanıyor.

Aşı değil, virüs  kalpten  öldürüyor Aşı değil, virüs kalpten öldürüyor Son dönemlerde yaşanan kalp krizi vaka sayılarındaki artışı aşıya bağlayan aşı karşıtlarının tezlerini bilim dünyası çürütüyor. Yapılan araştırmalar, aşının kalp üzerinde kalıcı bir hasara yol açmadığını gösterirken, enfeksiyonun kendisi kalp yetersizliği ve kalp krizine sebep oluyor.