Koronavirüste son durumun paylaşıldığı günlük Covid-19 vaka tablosu yayımlandı. Tablodan elde edilen verilere göre; vaka sayısında artış yaşanmaya devam ettiği görüldü. Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Koca,  "Tedbirlere uyulması, hatırlatma dozu aşılarının mutlaka yaptırılması gerekir” ifadelerini kullandı.

188 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
26 Ocak’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre 77 bin 434 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 188 oldu. Bir günde toplam 416 bin 536 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 85 bin 501 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 84,29 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 92,43 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 141 milyon 252 bin 329 ’a yükseldi.

İLLERE GÖRE AŞILANMA VERİLERİ
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 88,5 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Osmaniye’yi, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Manisa takip etti. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 61,2 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

BAKAN KOCA'DAN KRONİK HASTA VE YAŞLILARA UYARI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kronik hastaların, yaşlıların Covid-19’a yakalanmaları durumunda, genç ve sağlıklı kişilere göre çok daha fazla zorluklar yaşadıklarını, bu grupta hastaneye yatış oranının yüksek olduğunu biliyoruz. Tedbirlere uyulması, hatırlatma dozu aşılarının mutlaka yaptırılması gerekir” dedi.

Covid geçirmiş tam aşılı kişiler süper bağışıklık kazanıyor: Antikorları da 10 kat fazla Covid geçirmiş tam aşılı kişiler süper bağışıklık kazanıyor: Antikorları da 10 kat fazla Bilim adamları tam aşılı olup Covid-19’a yakalananlarda “süper bağışıklık” oluştuğunu ifade etti. ABD’de yapılan çalışmada, aşılama ve doğal enfeksiyon birleşiminin güçlü koruma sağladığı kanıtlandı.

ABD’de yaşayan Türk profesör geliştirdi: Covid-19’un hiçbir varyantı bu yöntemden kaçamıyor ABD’de yaşayan Türk profesör geliştirdi: Covid-19’un hiçbir varyantı bu yöntemden kaçamıyor ABD’de yaşayan Türk profesör Derya Unutmaz, Covid-19’un tüm varyantlarına karşı etkili tedavi yöntemi geliştirdiklerini açıkladı. Sentetik biyoloji teknolojisinin kullanıldığı yeni yöntem virüsü tuzağa düşürüyor ve vücutta farklı hücrelere yayılmasını da engelliyor.

Covid-19’a yakalananlar dikkat: Koku kaybı kalıcı olabilir Covid-19’a yakalananlar dikkat: Koku kaybı kalıcı olabilir Bazı kişiler Covid-19’a yakalandıktan sonra koku alma duyularını tamamen kaybedebiliyor. Karolinska Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikle. Çalışmada, Covid-19'un ilk dalgalarında hastalananlardaki koku kaybı ile ilgili dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.

DSÖ'den güzel haber: 2022'de Covid-19'un acil durumu bitiyor DSÖ'den güzel haber: 2022'de Covid-19'un acil durumu bitiyor Dünya genelinde 2 yıldan uzun bir süredir mücadelenin sürdüğü Covid-19 salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'den sevindiren bir açıklama geldi. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, salgınının bu yıl "acil durum" evresinden çıkabileceğini açıkladı.