Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Elektronik sigara kullananlara kötü haber! 17 yaşındaki bir öğrencide görüldü, işte belirtileri

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Elektronik sigara kullananlara kötü haber! 17 yaşındaki bir öğrencide görüldü, işte belirtileri
Elektronik Sigara, Haber

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Elektronik sigara kullananlara kötü bir haber daha geldi. İlk olarak 17 yaşındaki ABD'li bir öğrencide görülen ve EVALI olarak adlandırılan hastalık, akciğerde büyük hasar bırakıyor.

Özellikle gençler arasında son dönemde oldukça popüler olan elektronik sigaralar birçok hastalığa yol açıyor. Bu hastalıklardan bir yenisi daha ortaya çıktı. Doğrudan elektronik sigara kullanımına bağlı olan hastalık, akciğerde hasara yol açan bir solunum hastalığı olarak tanımlanıyor.

Bu hastalığın adı ise "E-cigarette and Vaping use Associated Lung Injury (EVALI)" olarak isimlendiriliyor.

SİGARA NEDENİYLE YILDA 8 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Genel Başkanı ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, sigara nedeniyle dünyada her yıl 8 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, ülkemizde ise tütün kullanımı nedeniyle günde 250 kişinin öldüğünü söyledi.

ELEKTRONİK SİGARADA 16 BİNİ AŞKIN YAPAY BİLEŞEN VAR

Akçay, son yıllarda tütün endüstrisinin 'zararı azaltılmış ürün' diye yeni bir kavramla ortaya çıktığını dile getirerek, bunların bir pazarlama yöntemi olduğunu söyledi.  Özellikle çocukların ve gençlerin 'sigaradan farklı' diye pazarlanan, flaş belleğe benzer yeni ürünlerle nikotin bağımlılığına çekilmeye çalışıldığını ifade eden Akçay, şu uyarılarda bulundu:

"Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün sağlığa kesinlikle zararlı. Elektronik sigaraların dumanının su buharı olduğu iddiası kesinlikle yanlış. Elektronik sigara, içinde nikotin ve tatlandırıcı bulunan kimyasal sıvıları, pilli ısıtma sistemi reaksiyonuyla kimyasal bir aerosole dönüştüren bir ürün.

Çocuk ve gençlerin dikkatini çekmek üzere tasarlanmış 16 bini aşkın yapay bileşen var. Bunlar aynen mentollü sigaralar gibi özellikle yaşı küçük kişileri özendirmeyi amaçlıyor. Elektronik sigaranın ve ısıtılmış tütün ürünlerinin sigara bırakmakta kullanılması gibi bir şey asla söz konusu değil."

Akçay, elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin sigarada olduğu gibi sağlığı tehdit ettiğinin altını çizdi.

Elektronik sigara kullananlara kötü haber! 17 yaşındaki bir öğrencide görüldü, işte belirtileri

17 YAŞINDAKİ BİR GENÇTE TESPİT EDİLDİ

Sigara birçok kronik sağlık sorununa yol açarken, elektronik sigaraların ise bunların yanı sıra aniden ortaya çıkan akut hasarlara neden olduğunu anlatan Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Isıtılmış tütün ürünleri olduğundan bataryanın patlaması halinde el, ağız ve yüzde yanıklara, sıvının içindeki yağlı bileşenler de akciğer hasarına neden oluyor. Sadece elektronik sigara tüketen kişilerde ortaya çıkan yeni bir hastalık tanımlandı. Bu hastalığın ismi de elektronik sigara ilişkili akciğer hasarı 'EVALI' olarak isimlendirildi. Bu hastalık, sadece elektronik sigara tüketirken kişide oluşan akut akciğer hasarı. Yani elektronik sigara, kronik yan etkilerinin yanı sıra akut sağlık sorunlarına yol açıyor.

EVALI, 17 yaşında bir Amerikalı öğrenci, akut solunum yetmezliğiyle hastaneye başvuruyor ve her iki akciğerinde yaygın zatürre saptanıyor. Öykü derinleştirildiğinde yakın zamanda elektronik sigara tükettiği öğreniliyor. Birçok hastalık elendiğinde elektronik sigarayla gelişen bir hastalık olduğu anlaşılıyor ve EVALI ismiyle bir hastalık olarak tanımlanıyor."

Akçay, artık hastalara muayenede sadece sigara değil, elektronik sigara kullanıp kullanmadığını da sorduklarını söyledi.

EVALI TEŞHİSİ NASIL KONUYOR?

Elektronik sigara kullanımına bağlı akut akciğer hasarının belirtilerine ilişkin konuşan Akçay, "Son 90 gün içinde elektronik sigara ve türevlerinin kullanılması halinde, kişide balgam, öksürük, nefes darlığı, ateş, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık semptomlarının varlığında ve akciğer grafisinde her iki tarafta zatürre görünümü olduğunda artık bu kişiye EVALI tanısı konuluyor. EVALI artık hastalık kod sınıflandırmasında yer almaya başladı. Bu artık hem ülkemizde hem dünyada bilinen bir hastalık haline geldi" dedi.

Bu tanının konulduğu kişide tedavi sürecindeki en önemli basamağın tütüne maruz kalmanın sonlandırılması olduğunu vurgulayan Akçay, elektronik sigara kullanımının devamı halinde akciğerde kalıcı hasarların gelişebildiğini dile getirdi.

Akçay, sağlığın korunması için elektronik sigaranın en az geleneksel sigara gibi zararlı olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade ederek, "Elektronik sigaralar, sigara bırakma aracı değildir, sigara içmenin ve bağımlılık gelişmesinin başka bir kapısıdır. Bu normalize edilemez. Bunların tamamı hastalık nedenidir" uyarısında bulundu.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...