Gençlere de sıçradı! İşlenmiş gıdalar sebep oluyor

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Gençlere de sıçradı! İşlenmiş gıdalar sebep oluyor

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Genetik yatkınlığı olanlarda kolon kanseri görülme sıklığının arttığını belirten Türk Gastroentroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cindoruk, "Son yıllarda gençlerde kolon kanseri artış gösteriyor. Beslenme, işlenmiş gıda tüketilmemesi çok önemli" dedi.

Türk Gastroentroloji Derneği tarafından "Kolon Kanseri Farkındalık Ayı" kapsamında toplantı düzenlendi. Uzmanlar, tarama testlerinin erken teşhisteki önemi, kolon kanserinin görülme sıklığı ve nedenleri hakkında önemli bilgiler aktardı.

OBEZİTEYE BAĞLI MEYDANA GELEBİLİR

Prof. Dr. Mehmet Cindoruk, kolon kanserinin tüm dünyada üçüncü sıklıkta görülen kanser olduğunu dile getirerek, 50 yaş üstünde belirgin olarak artış gözlenen bu türün son yıllarda da 40 yaş altındakilerde obeziteye bağlı olarak görülme sıklığının yükseldiğini aktardı.

ERKEN TANIDA SAĞ KALIM ORANI: YÜZDE 90

Geç kalınması durumunda kolon kanserinde büyük problemler yaşandığını vurgulayan Cindoruk, "Erken dönemde yakalandığı zaman sağlığımıza büyük zarar vermiyor. Erken yakalandığında sağ kalım yüzde 90'lara ulaşıyor. Metastaz olduğunda bu oran yüzde 10'lara düşüyor. Biz bunları tarama testleriyle erkenden yakalayabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Gençlere de sıçradı! İşlenmiş gıda sebep oluyor - 1. Resim

"KOLONOSKOPİ YAPTIRMAKTAN KORKMAYIN"

Cindoruk, tarama testlerinin erken tanıdaki önemine dikkati çekerek, "Kolonoskopi yaptırmaktan korkmayın. Tarama testlerinin farkındalığının bilinmesi gerekir. Özellikle genetik yatkınlığı olanlarda genç yaşlarda kolon kanserine yakalanma, görülme sıklığı artıyor. Son yıllarda gençlerde kolon kanseri artış gösteriyor. Beslenme, işlenmiş gıda tüketilmemesi çok önemli." uyarısında bulundu.

BELİRTİLERİ: KARIN AĞRISI, KİLO KAYBI, İSHAL

Tarama testlerindeki yaş sınırının 45'e çekildiğini, aile öyküsü olduğunda 25-30 yaşa inebileceğine vurgulayan Cindoruk, "Kolon kanserinden değil, geç kalmaktan korkuyoruz. Gaitada gizli kanla tarama testini aile hekimleri yapıyor. Karın ağrısı, dışkılama değişikliği, dışkı rengi, çapı, kilo kaybı ve uzun süreli ishal ya da kabızlık alarm belirtileridir. Bunlar varsa hemen bir gastroentereloga müracaat etmek gerekli. Bu belirtilerde çok erken tanı koyma şansına sahibiz. Kolonoskopi de kesin tanıyı koyacağımız yöntem. Erken dönemde kolonoskopide lezyon yakalanırsa bu hastalara cerrahi yöntem uygulamıyoruz" sözlerine yer verdi.

 

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...