Her şey 2 ay içinde oldu: Mide ameliyatı olan kadın kan kusarak hayatını kaybetti

Afyonkarahisar’da kilo vermek amacıyla mide küçültme ameliyatı olan 52 yaşındaki kadın kan kusarak hayatını kaybetti. 2 çocuk annesi hasta, operasyondan 2 ay sonra ağzı ile birlikte boşaltım sisteminde meydana gelen yoğun kanama soncu hastaneye kaldırıldı, ancak kurtarılamadı.

Her şey 2 ay içinde oldu: Mide ameliyatı olan kadın kan kusarak hayatını kaybetti
Mide Ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı, Sağlık Haberleri
Sağlık|Editör: Melin Öztürk

Tüp mide ameliyatı olmak için Afyonkarahisar’da bir hastaneye yatan Serpil Aydemir’in operasyonu genel cerrahi servisinde yapıldı. Ameliyattan 2 gün sonra taburcu edilen kadın evine gönderildi ancak rahatsızlanınca tekrar hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kalan Aydemir, sonrasında yaşanan iç kanama sonrası hayatını kaybetti.

AMELİYATTAN 3 GÜN SONRA EVİNDE FENALAŞTI

Mide küçültme ameliyatından ölüme giden olayla ilgili açıklamalarda bulunan kadının yeğeni Gökhan Kocaman, ameliyat için teyzesi Serpil Aydemir’i doktorun ikna ettiğini öne sürdü.

Kocaman, “Teyzem mide küçültme ameliyatı için hastaneye başvurdu. Doktor teyzemi ikna etti ameliyat için ve süreç buradan başladı. Ondan sonra teyzeme ameliyat tetkikleri yapılıyor ve teyzem iltihaplı romatizması olduğunu söylüyor ama doktor bunun ameliyata bir engel olmadığını söyledi. Daha sonra teyzem ameliyat oldu ve ameliyattan 2 gün sonra hastaneden çıktı. Çıktıktan 3 gün sonra evinde fenalaşıyor. Çocukları ile birlikte hastaneye gidiyor ama orada ilk müdahale yapılmıyor. Teyzem bekletildikten ve bayıldıktan sonra ilk müdahale yapılıyor. Ondan sonra teyzemi yoğun bakıma aldılar” dedi.

Her şey 2 ay içinde oldu: Mide ameliyatı olan kadın kan kusarak hayatını kaybetti

Mide küçültme ameliyatından ölen kadının yeğeni Gökhan Kocaman

DOKTOR: O DANGALAK NE BİLİYOR DA GÖTÜRÜYOR

Yaşanan süreçte teyzesinin yoğun bakımda yaklaşık 2 ay kaldığını belirten Kocaman iddialarını şöyle sürdürdü:

“Bu süreçte 20 günden fazla entübe yaptılar ve hiç uyanmadı. Biz doktorundan bilgi almak istedik ama ona ulaşamadık. Daha sonra başka bir hastaneye götürmek istediğimizi söyledik doktorun yardımcılarına onlar da bunu doktora iletmişler. Doktor daha sonra bize telefon açıp hastanın oğluna tehditvari konuşup bana hitaben ‘o dangalak ne biliyor da götürüyor, sadece paranızdan olursunuz. Biz zaten teyzem rahatsız olduğu için bu durumun maddi boyutunu hiç düşünmedik. Doktor ‘hiçbir ölüm riski, hayati risk yok’ diyerek bize bu şekilde güvence verdi. Ama güvence vermesine rağmen teyzem rahatsızlandı.”

VÜCUDUNDAN BİR KOCA KOVA KAN ÇIKTI

Teyzesinin yoğun bakımdan çıkıp evine gönderildikten sonra ağzıyla birlikte boşaltım sisteminden kanama geçirdiğini belirten Kocaman, “Teyzem yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya çıkardılar. Doktor ne dediyse bir hepsine harfiyen yerine getirdik. Birkaç gün sonra doktor ‘durumu iyi, artık hiçbir riski yok’ dedi. Daha sonra bizden oksijen makinesi istedi biz de aldık. Ondan sonra doktor teyzemi taburcu etti. 3 gün sonra teyzem tekrar rahatsızlandı. Bu sefer ki rahatsızlığında ağzından, alt kısmından ve arka kısmından pıhtı gibi neredeyse bir kova kan çıktı. Bu defa farklı bir hastaneye gittik. Oradaki doktor teyzemin iç kanama geçirdiğini söyleyerek ameliyat olduğu hastane naklini gerçekleştirdi” dedi.

Her şey 2 ay içinde oldu: Mide ameliyatı olan kadın kan kusarak hayatını kaybetti

“ADELET ÖNÜNDE GEREKENİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Konuyu yargıya taşıyacaklarını ve hastane ile birlikte doktordan şikayetçi olacaklarını dile getiren Kocaman, “Teyzem hastaneye ulaştıktan sonra saatlerce bekletildi, gece yoğun bakıma alındı ve birkaç saat sonra bizi telefon ile arayarak hastamızın vefat ettiği belirtildi. Biz bu konunun araştırılmasını, hukuk önünde, adalet önünde yapılması gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Gerçekten bir hukuk devletinde yaşıyorsak konunun araştırılmasını yetkililerden istiyoruz” dedi.

Öte yandan, Serpil Aydemir’in ölmeden birkaç saat önce iç kanama geçirirken yakınları tarafından çekilen ve vücudunun büyük bir kısmının kanlar içinde kaldığı görüntü ise görenlerin içini sızlattı.

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan hastane yönetimi ise konunun gereken birimlere iletildiğini ve değerlendirme sürecinin devam ettiği yönünde bilgi verdi.


Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...