Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Uzmanı uyardı: “Hastalandım ama bir türlü iyileşemiyorum” diyenler acile gelmesin

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Uzmanı uyardı: “Hastalandım ama bir türlü iyileşemiyorum” diyenler acile gelmesin
Acil Servis, Grip, Enfeksiyon, Haber

Sağlık Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Son günlerde grip şikayetiyle acile başvurular arttı. Uzmanlardan virüslerden korunmak için uyarılar peş peşe geliyor. Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta da çocuklar ile yaşlılara gerekmedikçe hastalık dönemlerinde dışarı çıkmamalarını ve istirahat etmeleri gerektiğini söyledi.

Enfeksiyonların uzun süre etkili olması nedeniyle hastaların tekrar tekrar acil servislere başvurmasının yanlış olduğunu ifade eden Acil Tıp ve Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun Börta, hastalık sürecinde sık sık ek gıda takviyesi ile istirahat edilmesi gerektiğini vurguladı.

KALABALIKTAN UZAK DURULMALI

Tüm dünyada olduğu gibi hastanelerde başvurularda ciddi bir artış var diyen Börta şu hatırlatmaları yaptı:

-Acil servisimizde normal zamanlarda olan başvuruların 1,5 katı gibi bir artış oranı mevcut. Normalde 900-1000 olan hasta girişini şu anda 1.300- 1.500 civarı. Tüm Türkiye'de hatta tüm dünyada küresel bir gribal enfeksiyon artışı mevcut. Mümkün mertebe kalabalık ortamlardan uzak durmak alınabilecek önlemlerden biri. 

-Maske takmak, pandemi döneminde ciddi anlamda koruyuculuğu olan bir önlemdi, maske takılabilir. Yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf insanların çok ihtiyaç duymadıkça dışarı çıkmamalarının daha uygun olacağını söyleyebilirim. 

ACİLE TEKRAR TEKRAR GELMEK YANLIŞ

-Vaka sayıları ciddi anlamda bir artış göstermiş. Vatandaşlardan duyduğum şey "Hastalandım ama bir türlü iyileşemiyorum" o nedenle acile tekrar tekrar başvurular oluyor, biz vatandaşa bunu tavsiye etmiyoruz. Tekrar tekrar kalabalık ortama girmiş oluyorlar. Hasta biri onlarca kişiye bulaştırabiliyor enfeksiyonu. 

-Gribal enfeksiyonlar dün olduğu gibi bugün de destek tedavisiyle atlatılabiliyor. Enfeksiyon süresinin kişinin bünyesiyle ilgili olmakla beraber destek tedavisi ve istirahatle birlikte genelde bir hafta içinde hastanın rahatlamasını bekleriz. Yani bizim gribal enfeksiyonda vatandaşlarımıza tavsiyemiz dengeli beslenme ve istirahat etmeleri.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...