ALİ ÇELİK

2. el otomobillerde şasinin doğru kontrolü için elle ve gözle yapılan tespitlerin yetersiz olduğuna dikkat çeken RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı "İptidai yöntemlerle onarımı yapılmış, ağır hasar geçmişi olan bir otomobilin şasisini el ve göz yordamıyla kontrol etmek, doğru sonuçları vermiyor. Bugün trafiğe kayıtlı 25,5 milyon araçtan 2,5 milyonu ağır hasar geçmişine sahip ve bu araçları satın almadan önce rasyonel ve kapsamlı bir ekspertiz yapılması şart. Bu yüzden elektronik şasi kontrolünü devreye aldık" dedi. Yeni elektronik şasi kontrolü teknolojisi; aracın şasi ölçülerini, sistemin içinde bulundurduğu bilgi bankası sayesinde, belirlenen noktalar ile kontrol ederken, şaside en ufak kayma veya yamulma var ise milimetrik ve hangi yöne doğru kayma olduğunu, içerisinde bulundurduğu yazılım ve aracın fabrikasyon ölçüleri ile karşılaştırarak sunuyor.

Yetkili bayiler ‘2. el’e odaklanıyor Yetkili bayiler ‘2. el’e odaklanıyor Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanlığını devralan Altuğ Erciş düzenlenen basın toplantısında değerlendirmede bulundu.
2. el otomobil satışında emsâl karar: Kaparo alıp sırra kadem basanlar şimdi yandı 2. el otomobil satışında emsâl karar: Kaparo alıp sırra kadem basanlar şimdi yandı Yargıtay’dan ikinci el otomobil satışlarında yapılan kaparo hilesine dair emsâl bir karar çıktı. Yüksek mahkeme, internetten araç satış ilanı verip kaparoyı da aldıktan sonra satışı gerçekleştirmeyen kişinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlediğine karar vererek hapis cezasını onadı.