Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 yıl aradan sonra aynı alarm

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 yıl aradan sonra aynı alarm

Teknoloji Haberleri  / Anadolu Ajansı

Ağırlıksız ortam deneylerinin yapıldığı yerlerin başında gelen Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yeniden hava kaçağı tespit edildi. Roscosmos tarafından yapılan açıklamada, "Mürettebat ve istasyon tehlikede değil" denildi.

Rusya Federal Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) uzmanların istasyonda hava kaçağı tespit ettiği belirtildi.

Uzmanların olası sızıntıları tespit edip onarmak için düzenli çalışmalar yaptığına işaret edilen açıklamada, "İstasyondan gelen veriler analiz için rutin bir şekilde uzmanlara aktarılıyor. Mürettebat ve istasyon tehlikede değil" denildi.

Rus kozmonotların Aralık 2022’de ISS’te gerçekleştirmeleri planlanan uzay yürüyüşü, Soyuz MS-22 aracındaki bir başka sızıntı nedeniyle iptal edilmişti.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU NEDİR?

Ağırlıksız ortam deneylerinin yapıldığı yerlerin başında Uluslararası Uzay İstasyonu geliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. İstasyonun yapısı temel olarak basınçlı modüller, destekleyici dış iskelet ve güneş panellerinden meydana gelmektedir. Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur.

İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km ila 435 km arasında değişmektedir. Saatte 28 bin kilometre hızla dönen Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çok çeşitli konularda önemli bilimsel çalışmalar yapılıyor. 

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...