BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Öööööllll! TRT’de yeni bir “FETÖ klasiği” mi?

 
TRT Haber’de 23 Ekim gecesi yayınlanan Gece Bakışı programında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamalara yer verilirken, ekranda akıl almaz bir KJ (alt yazı) belirdi.
Formatın dışında ve KJ’nin üstündeki bir siyah bandın içine gömülmüştü bu kelime:
Ööööööllllll!
Birileri fark etti ya da süresi yeterli bulundu, onu bilemiyorum, 15-20 saniye sonra kelime ekrandan çekildi.
Konu medya ve sosyal medyaya düşünce, TRT olayı “Ekrana yansıyan kabulü mümkün olmayan anlamsız harf blokları” diye niteleyerek şu açıklamayı yaptı:
Yaşanan olayın nedeni, olayda sorumluluğu olan personelin tespiti ve gerekli idari cezanın belirlenmesi için hızlıca bir soruşturma başlatılmıştır.”
TRT soruşturmasından ne sonuç çıktı bilmiyorum ama ben de soruşturdum bu meseleyi.
Aldığım bilgilere göre olay şöyle gelişiyor:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını içeren o haber VTR’sini (videosu) montajcı kadrosunda olmayan M. isimli bir yayın-yapım görevlisi kurguluyor.
Editör Ö. de M. Tarafından yapılan son montajı kontrol ediyor ve yayın sunucusuna atıyor. Ve Gece Bakışı programında haber yayına veriliyor.
TRT’de alt yazılar (KJ) montaj esnasında atılıyorsa olayın faili doğrudan bellidir zaten. Ama yayın esnasında bu KJ atılmışsa sorumlu kişi rejide olmalıdır.
Evet, ekranda Cumhurbaşkanı’nın görüntüsü belirdiği sırada yukarıda da ifade ettiğim gibi siyah bir üst bant açılıyor ve “Öööööllll” yazısı geliyor.
Olay patladıktan sonra garip bir şey oluyor. B. isimli bir başka editör, haberi Yayın Sunucusu’ndan siliyor. Ertesi sabah 07.00’de de VTR ve yayın görüntüsünü silmiş.
Ama tabii Editör’ün unuttuğu bir şey var, görüntünün “log”ları, yani işlem aktivitelerinin tutulduğu alt kayıt dosyaları olduğu gibi duruyor. Editör B. videoyu ve VTR'yi de silmesine rağmen loglara müdahale edememiş.
Ancak gelgelelim bu “log”lar o kadar da ulaşılamaz değil. Yetkili teknik elemanlar “log”ların anonim olduğunu belirterek “Biz ‘Anonim log’ların kaldırılarak ‘kişiye özel log’ların kullanılması gerektiğini TRT üst yönetimine bildirdik ama durum değişmedi” diyorlar.
Misal “Ööööllll” rezaletinde kullanılan “anonim log”un adı “İstanbul Montaj”, yakın geçmişteki FETÖ komplosu Karlov suikastında kullanılan “anonim log”un adı da “Ulus”…
Karlov suikastının görüntüleri de TRT’nin “log”larından sızmıştı.
Hatırlayacaksınız Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a yönelik suikastın TRT Ana Haber Bülteni'nde yayınlanmasını sağlamaya yönelik çalışma içine girdikleri iddiasıyla, dönemin haber koordinatörü, merkez haberler sorumlusu, 2 muhabir ve 2 montajcı toplam 6 kişi hakkında dava açılmıştı. Savcılık iddianamesinde "Sanıkların Büyükelçi Andrey Karlov'un özellikle kameralar önünde hayatını kaybetmesini planlandıkları belirlenmiştir" denilmekteydi.
Savcının bu sözlerinin bir sebebi vardı:
İlginçtir, Karlov’un konuşmasının 25 dakika öncesinden 3G sistemi açılmış, sergi alanından canlı görüntü alınarak, kuruma intikal ettirilmeye başlanmıştı. Bir büyükelçinin 3G ile izlenmesi, canlı görüntülerinin alınması TRT tarihinde vaki değildi.  Hatta savcılık iddianamesine göre suikastın canlı olarak 19.00 ana haber bülteninde yayınlanması bile tasarlanmıştı. Ama FETÖ’cü suikastçı katil Mevlüt Mert Altıntaş erken davranmıştı.
Ama yine de Karlov suikastının son derece kanlı ve korkunç görüntüleri, TRT’nin yayın ilkelerine aykırı olarak montajlanıp haber hâline getirilmiş ve haber VTR’si kurum içinde yüzlerce kişinin ulaşabildiği denetimsiz bir ortam olan ve İSOFT adı verilen anonim loglara yayınlanmaya hazır, anlaşılır başlıklarla, kolayca bulunacak şekilde yüklenmişti.
FETÖ böylesi eylemlerle “Ben buradayım” mesajı verir ve kadrolarını tahkim eder. Bunun için çeşitli mecraları kullanır. Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2016 tarihli manşetinde, ‘2016 falınız’ başlıklı bir haberini hatırlayın. Bulmaca tablosunun üstünde “Tabloda gördüğünüz ilk 3 isim bu yıl da hayatınızda olacak” denmişti. Bulmacada bol bol “Recep”, “Tayyip” ve “Erdoğan” isimleri vardı ama Recep’lerden birinin önünde ÖL yazmaktaydı. Yani ÖLRECEP diye bir sonuç çıkmıştı. Savcılık bu konuda soruşturma açmış, Sözcü gazetesi de iki gün sonra şu akıllara ziyan açıklamayı yapmıştı:
“Böyle bir niyetimiz olsa, ‘Tayyip’ ve ‘Erdoğan’ adları varken niye ‘Recep’ adını kullanalım?” 
Son olaya dönelim. Öööööllll yazısının “teknik hata” ve TRT açıklamasındaki gibi “anlamsız harf blokları” olması ihtimali küçük de olsa vardır tabii. Ama ben bu kanaatte değilim. TRT yöneticileri hafife alsalar da FETÖ denen örgütün her türlü alçaklığı gözünü kırpmadan yapacağının unutulmaması gerekir. Üstelik bu kurumda FETÖ temizliği yapılamadı. Oysa çok iyi biliniyor ki 15 Temmuz’a kadar TRT’ye FETÖ kadroları dolduruldu.
TRT yöneticileri herhâlde bunun için de Külliye’den doğrudan bir talimat beklentisi içinde.
Benim ve bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki kişinin söylemekten dilinde tüy, yazmaktan kaleminde mürekkep bitti. Devlet, bürokrasideki ve üniversitelerdeki  FETÖ yapılanmasını bitiremezse, Cumhur İttifakı 2023’e zor ulaşır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615993 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/615993.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT