Kalkınma ajansları şehrin çehresini değiştiriyor

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Kalkınma ajansları şehrin çehresini değiştiriyor

Yemek Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Birçok şehirde kalkınma ajansları bölgesel anlamda hemen her konuda rol oynuyor. Yerel olmazsa genel olamaz anlayışı çerçevesinde KALKINMA AJANSLARI daha iyi incelenerek şehirlerdeki performansları göz ardı edilmeden daha güçlü ve etkin olmaları sağlanmalıdır.

Yemek yapmak insanın kendini ifade etme şekli olarak algılanabilecek bir sanat hatta zanaat. Diğer taraftan hazırlanan yemeklerin kimyasında bulunan, coğrafi etkenler ve o coğrafyada yaşayanların kültürleri, alışkanlıkları ile millî olarak ifade edilen bir kimlik. İnsanlar ne yedikleri, nasıl yedikleri, nerede yedikleri ve kimlerle yediklerine dair ritüeller sonucunda bulundukları yer hakkında fikir sahibi olabiliyor. Yemek sosyal bir paylaşım şekli, kaynamış, kaynaştırmış…  

Lezzeti anlamak en basit şekliyle lezzeti oluşturan ürünlerin yetiştirildiği toprakları tanımaktan başlıyor. O topraklarda mutfak kültürlerini oluşturanların saklama incelikleri, pişirme teknikleri, sunuş biçimleri, seçimleri ve o yemekler için kurulan sofralar ile son buluyor. Yapılması gereken Yaşayan Geleneksel Mutfaklar ve geleneksel üretimi teşvik eden, çeşitliliği destekleyen politika oluşturucu yerel ve bölgesel iradeleri güçlendiren; bölgesel anlamda gastronomik içerikli kültürel varlıkların ortaya çıkmalarına destek olan ve var olanları yaşatma çabası gösteren,  yerel üretimi artıracak mekanizmaları destekleyen; yerel düzeyde kültürel mal ve hizmetlerin yaşatılması,  üretilmesi, dağıtım ve yararlanılmasına aracı olan; bölge genelinde iyi uygulama örneklerini destekleyen; verimlilik ve etkililiğini ispat etmiş proje ve tedbirler hakkında bölgesel bilgi alışverişi sağlayan, bölgesel ve yerel üretimlerin dünya çapında dağıtımına imkân sağlayacak platformların oluşturulmasına katkı veren… Sonuç olarak bu saydığımız işler ile paralellik gösteren bir yaklaşımla ancak daha spesifik olarak  ülkemizde bölgeler, şehirler ve varsa daha küçük ölçekli yerleşimler için sürdürülebilir kentsel kalkınma temel misyonuyla birlikte danışmanlık, bilgi ve içerik üretim,  paylaşım, uygulama  organizasyonlarını başarıyla yürüten bir kurum var mı sorusunun cevabı bence  KALKINMA AJANSLARI. 

Kalkınma ajansları şehrin çehresini değiştiriyor

Bu kurumlar birçok farklı alanda gösterdikleri faaliyetlerin yanında bugün ülkemizdeki mutfak ve üretim temelli KADIN KOOPERATİFLERİ, diğer taraftan tarıma dayalı üretim süreçlerinin neredeyse tümü ve turizm temalı yatırımlarda da etkin rol oynuyor. 

REÇİNE ROLÜNDELER

Birçok ilde KATALİZÖR görevi yapıyorlar yani aslında yerel kalkınmanın en önemli ayağı olmuş durumdalar. Birçok farklı alanda EĞİTİM, ÖĞRETİM, TARIM, TURİZM, SPOR ve benzeri birçok alanda faaliyet gösteriyorlar. Bu kadar geniş bir hizmet vermelerine rağmen hizmet alanı belirlenmiş SANAYİ VE TEKNOLOJİ Bakanlığına bağlanmışlar. Açıkçası anlamak da çok zor çünkü SANAYİ VE TEKNOLOJİ Bakanlığının kendi konusuyla ilgili birçok kurum yerelde mevcut. Kalkınma ajanslarının bağlı olması gereken kurum ise bence kesinlikle CUMHURBAŞKANLIĞI… Çünkü KALKINMA AJANSLARI gerek insan kalitesi gerekse yapı olarak yerel ve genel yönetim anlayışı arasında tam bir reçine rolü oynuyor. AK PARTİ hükûmetinin en değerli işlerinden ve hatta bence en başarılı kurumlarından biri KALKINMA AJANSLARI… 

YEREL OLMAZSA GENEL OLAMAZ

Ben gittiğim hemen her şehirde kalkınma ajanslarının bölgesel anlamda hemen her konuda rol oynadıklarına bizzat şahit oldum. Birçok şehrin çehresini değiştirmişler.  Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN çalışma yöntemi çerçevesinde bu kadar aktif ve etkili bir kurumu şüphesiz çok daha etkin kılabilir... Kaldı ki bildiğim kadarıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz da kalkınma ajanslarının kuruluşunda önemli aktörlerden biri. Elbette devletin yetkili organları çok daha titizlikle bu kararları vermiş. Ancak zaman içinde gelişen durumlar başka bakış açıları geliştirmeyi doğurabilir. 

Ben TURİZM ve GASTRONOMİ alanında kalkınma ajansları tarafından gerçekleştirilen sonuç alınmış, eksiklikleri giderilmiş çalışmalar gördüm. Daha da iyi işler yapılabileceğini düşündüğüm için fikirlerimi paylaştım bundan sonrası artık yetkililerin... 

Kalkınma ajansları şehrin çehresini değiştiriyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TGA nasıl ki daha özerk bir anlayışla daha etkin işlere imza atabiliyorsa KALKINMA AJANSLARI da mevcut sağladıkları katkılarının çok daha üstünde bir performansa ulaşabilir. Yerel olmazsa genel olamaz anlayışı çerçevesinde KALKINMA AJANSLARI daha iyi incelenmeli şehirlerdeki performansları göz ardı edilmeden daha güçlü ve etkin olmaları sağlanmalıdır. Valilik ve belediyelerden bağımsız ancak bir koordine içerisinde karar alma mekanizmalarında daha özerk ve daha güçlü bir yapılaşma ile inanıyorum ki KALKINMA AJANSLARI çok daha verimli olabilir. Ülkemizin resmî kurumlarının yeterli destek veremediğini düşündüğüm başta GASTRONOMİ ve yerel turizm hareketlerinde çok değerli ve önemli katkıları olacağından şüphem yok. 

Düzenleyen:  - Yemek
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...