Said’in yaptığı, Tunus’u yakından tanıyanlar için ise sürpriz olmadı. Orta Doğu uzmanı Erin Clare Brown, The National isimli haber portalındaki yazısında “darbe”nin yılların birikimi olduğunu, Said’in yıllardır gücü elinde toplamak için stratejik adımlar attığını ifade etti. Carnegie’s Orta Doğu programından Sarah Yerkes de anayasa hukuku profesörü Said’in daha seçim kampanyası sırasında milletvekillerini yolsuzlukla suçladığına ve onların dokunulmazlıklarının kaldırılmasından yana olduğunu dile getirdiğine işaret etti.

"MECLİSE İNANMADIĞINI SÖYLÜYORDU"

Yerkes, “O, daha kampanyanın başında meclise inanmadığını söylüyordu” dedi. Uluslararası Hukukçular Merkezi Mena programı direktörü Said Benarbia da Tunus Cumhurbaşkanı’nın baştan beri yetkileri parlamentodan alıp cumhurbaşkanlığında toplamaktan yana olduğuna dair işaretler olduğunu savundu. Said, ilk başbakanı İlyas El-Fahfah, mali skandala karışınca gensoru önergesini beklemeden onu istifaya zorlamış ve yerine Hişam el-Meşişi'yi başbakan olarak atamıştı. Bu, partili sistemden kopuş ve yerine kendisine bağlı teknokratlardan oluşan bir hükumet kurma çabası olarak görülmüştü. Said, ocak ayında da Meşişi’nin atamak istediği bakanları onaylamamıştı. Tunus Cumhurbaşkanı, Tunus’un bağımsızlığının 65. yıl dönümü dolayısıyla nisan ayında yaptığı konuşmada da anayasada ayrı olması gerektiği açık bir şekilde belirtildiği halde askeri ve sivil silahlı kuvvetlerin kendi denetiminde olması gerektiğini belirtti. Said, konuşmasında, “Cumhurbaşkanı hem askeri hem de sivil silahlı kuvvetlerin baş komutanıdır. Bu meseleyi tüm Tunuslulara açık bir şekilde belirtelim” ifadesini kullandı. 

Diren Tunus Diren Tunus Cumhurbaşkanı Said, Tunus'un bağımsızlık gününde demokrasiye 'darbe' vurdu. Meclis'i feshetti, Başbakan’ı görevden aldı. Tepki için sokaklara dökülen Tunusluların ilham kaynağı 15 Temmuz direnişi oldu.

Arap Baharı’nın mimarı Tunus, sonbaharı yaşıyor Arap Baharı’nın mimarı Tunus, sonbaharı yaşıyor Tunus, Arap Baharı’ndan sonra durulmadı. Ülkeye son darbeyi iki yıl önce %72,5 ile seçilen Cumhurbaşkanı vurdu. Said, ses tonunun değişmemesi ve durmadan konuşabilmesi sebebiyle “Robot” olarak anılıyor.

Tunus'taki darbe girişimine tepki yağdı Tunus'taki darbe girişimine tepki yağdı Mustafa Şentop "Tunus halkı anayasal düzene sahip çıkacaktır" derken İbrahim Kalın ise "Tunus demokrasisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tunus'ta darbeye Prens Salman teşviki Tunus'ta darbeye Prens Salman teşviki Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman'ın darbeden iki gün önce Tunus Cumhurbaşkanını arayıp darbe için teşvik ettiği öne sürüldü.