Kanada İstatistik Kurumu ve Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından ayrı ayrı yapılan araştırmalar sonucu, tüm sektörlerde iş gücü ihtiyacının had safhalara ulaştığı belirtildi. Kanada İstatistik Kurumu'nun araştırmasına göre, 2021'in ikinci çeyreğinde 731 bin 900 eleman açığı saptandı.

EN BÜYÜK AÇIK SAĞLIK SEKTÖRÜNDE

Araştırmalara göre, ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe olduğu belirlendi. Kanada İstatistik Kurumu'nun araştırmasına göre, 2020'nin son çeyreğinde sağlık ve sosyal yardım alanındaki iş gücü ihtiyacı yüzde 56,9 artarak 100 bin 300 rakamıyla rekor seviyeye ulaştı.

GENÇ İŞÇİ ARIYORLAR

Kanada genelinde konaklama ve yemek hizmetlerinin de içinde bulunduğu hizmet sektörü, 89 bin 100 kişi ile ülkede en fazla eleman açığının bulunduğu ikinci sektör oldu. BDC'nin baş ekonomisti Pierre Cleroux, CTV'ye yaptığı değerlendirmede, pandeminin Kanada'da iş gücü sıkıntısı oluşturmadığını, sadece mevcut bir sorunu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Temel sorunun demografi olduğunu ifade eden Cleroux, "Bugün Kanadalıların yüzde 16'sı 65 yaşın üzerinde. Önümüzdeki 5 yıl içinde birçok Kanadalı emekli olacak. Buna karşın pek çok genç iş piyasasına girmiyor. Sorun tam da burada" dedi.

SANAYİ VE İMALAT SEKTÖRÜ ÇARESİZ KALDI

Kanada ekonomisinin bel kemiği sektörlerinden sanayi ve imalat sektörlerindeki eleman ihtiyacı da Kovid-19 salgını sonrası tavan yaptı. Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, perakende sektöründeki eleman ihtiyacı 84 bin 300, imalat ve sanayi sektöründeki ihtiyaç ise 65 bin 900 oldu.

TÜM SEKTÖRLERDE ELEMAN SIKINTISI YAŞIYORLAR

Bu arada araştırmalar, Kanada genelinde 2021 yılının ikinci çeyreğindeki tır sürücüsü açığının 18 bin olduğunu gösterdi. Araştırmada, "Kamyonculuk ve lojistik, perakende ve toptan ticaretten, inşaat ve tarıma, ormancılık ve madencilikten daha başka sektörlere kadar kilit ekonomik sektörleri destekliyor. Bir gerçek var ki, sürücü açığını kapatmak ne kadar uzun sürerse, tam ekonomik iyileşme de o kadar uzun sürer." görüşüne yer verildi.

Kanada'da 39 işçi madende mahsur kaldı Kanada'da 39 işçi madende mahsur kaldı Kanada’nın Ontario eyaletindeki bir madende meydana gelen kazada 39 kişinin mahsur kaldığı duyuruldu.

Kanada'da erken seçimin galibi Başbakan Trudeau Kanada'da erken seçimin galibi Başbakan Trudeau Kanada’da gerçekleştirilen genel seçimlerin galibi Başbakan Trudeau liderliğindeki Liberal Parti oldu.

Kanada Başbakanı Trudeau’ya seçim kampanyasında taş attılar Kanada Başbakanı Trudeau’ya seçim kampanyasında taş attılar Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, London kentindeki seçim kampanyası çalışmalarının ardından seçim otobüsüne yönelen Trudeau’ya, aracına bineceği sırada çakıl taşları fırlatıldı.