Türk Silahlı Kuvvetleri 3’üncü Ordu Komutanlığı ile Azerbaycan Nahçıvan Ordu Komutanlığı unsurlarının ortak katılımıyla gerçekleşen Sarsılmaz Kardeşlik-2021 tatbikatında, yerine getirilen görevler gerçek savaş sahnelerini aratmadı.

DÜŞMAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Tatbikat, özel kuvvetlerin temsili düşmanın konuşlandığı tepeliklere saldırması ve ele geçirmesi ile başladı. Temsili düşman hattının arkasına havadan çıkartma gerçekleştirilen tatbikatta pusuya düşürülen düşman güçleri etkisiz hale getirildi, zırhlı araçları ele geçirildi.

Keskin nişancıların da hedefleri nokta atışıyla imha ettiği tatbikatta, temsili hedeflere top, havan topu ve füzelerle atış yapıldı.

SAVAŞ UÇAKLARI KULLANILDI

Tank ve zırhlı araçlarla düşman mevzilerine saldırı gerçekleştirilen tatbikatta özel kuvvetler temsili işgal altında olan yerleşim birimlerimi kurtardı. Savaş uçakları da tatbikata katılarak temsili hedeflere atış yaptı.

KURTARILAN TEPELERE BAYRAKLAR ASILDI

Tatbikat, "işgalden kurtarılan" tepelere Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının asılması ve helikopterlerin iki ülke bayraklarını açarak uçuş gerçekleştirilmesi ile sona erdi.

TATBİKATI İZLEDİLER

Tatbikatı, Nahçıvan Ordu Komutanı Kerem Mustafayev ile Türkiye'den 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci de izledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine 208 Kaplan, 136 da Pars tanksavar aracı Türk Silahlı Kuvvetlerine 208 Kaplan, 136 da Pars tanksavar aracı Türk Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan araçları geliştirerek ve yenilerini ekleyerek gücünü artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda 208 adet paletli Kaplan aracı ile 136 adet tekerlekli Pars tanksavar aracı tedarik ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Hisar milli hava savunma sistemi eğitimleri başladı Türk Silahlı Kuvvetlerinde Hisar milli hava savunma sistemi eğitimleri başladı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kullanımına sunulmaya başlanan Hisar hava savunma sistemleri için personele eğitimler veriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden terör örgütü PKK’ya büyük darbe Türk Silahlı Kuvvetlerinden terör örgütü PKK’ya büyük darbe Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde gerçekleştirilen arama-tarama faaliyetleri sonucunda terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda mühimmat bulunarak imha edildiğini açıkladı.