Uzay’a gitme hedefinde olan ülkelerden Güney Kore, yerli imkanlarla geliştirdiği uydusu Nuri’yi fırlattı.

UYDUNUN KISA ADI NURİ

Başkent Seul'e 500 kilometre uzaklıkta yer alan Goeung'dan fırlatılan uydunun tam adı Kore Uydu Fırlatma Aracı 2. Ancak Güney Kore'nin kendi imkankanlarıyla geliştirdiği uydunun kısa adı ise Nuri.

TÜRKÇE ANLAMI DÜNYA

Kore dilinde Nuri, Türkçe tercümesiyle "Dünya" anlamına geliyor.

YENİ SİLAHLARINI TEST ETTİLER

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında son zamanlarda yeniden bir gerilim görülüyor. İki ülke de yeni silahlarını test etti.

16 MİLYAR TÜRK LİRASINA MAL EDİLDİ

Bu gerilimin ortasında Seul yönetimi 1.5 tonluk uyduyu Uzay'a gönderdi. Uydu 1.7 milyar dolara (yaklaşık 16 milyar Türk Lirası) mal edildi.

DÖRT NURİ DAHA GÖNDERMEK İSTİYOR

Fırlatma işlemi altı motorlu 47.2 metrelik bir roketle gerçekleştirildi. Güney Kore 2027'ye kadar yörüngeye dört Nuri daha oturtmak istiyor.

Bir babanın en zor anı: Evladını kanlar içinde buldu Bir babanın en zor anı: Evladını kanlar içinde buldu Düzce'de 2 gündür ailesi tarafından kendisine ulaşılamayan genç adam, babası tarafından evinde kanlar içinde ölü olarak bulundu.

Hapishane içinde uyuşturucu taşıyan kedi yakalandı Hapishane içinde uyuşturucu taşıyan kedi yakalandı Rusya’da hapishane içerisinde uyuşturucu sevkiyatı için kullanılan kedi gardiyanlar tarafından yakalanırken kedinin tasması içerisinde 5,91 gram ağırlığında esrar olduğunun tespit edildi. Gardiyanlar tarafından odaya kapatılan kedi odadan kaçtı.

Yemen'de döviz yasağı: Ülke içindeki işlemlerde kullanılmayacak Yemen'de döviz yasağı: Ülke içindeki işlemlerde kullanılmayacak Yemen hükümeti, döviz kurları üzerindeki spekülasyonlar ve yerel para biriminin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesini durdurma çabalarının bir parçası olarak ülke içindeki işlemlerde döviz kullanılmasını yasakladığını duyurdu.