Selçuk Böke | ANKARA

Ankara, Rum kesimin adımına sert tepki gösterirken, konunun uzmanları da Rumların uluslararası hukuku bir kez daha çiğnediğini dile getiriyor.

“GEÇERLİLİĞİ YOK”
Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, GKRY’nin provokatif adımlarını ve Papa’nın Rum kesimine ziyaretini gazetemize değerlendirdi. Bilgin “Uluslararası hukuk bakımından Türkiye’nin kara suları uzunluğu ve Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) bellidir. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin de MEB ve karar suları hakkı vardır. Bölgede ayrıca Türkiye’nin Libya ile yaptığı MEB anlaşması söz konusu. Ancak Yunanistan ve Rum kesimi burada sürekli provokasyon yapmaya çalışıyor. Türkiye ve Yunanistan arasındaki kara suları meselesi Rusya ve ABD arasındaki küresel rekabetin bölgesel yansımaları olarak okunmalıdır. Yunanistan, ABD ve AB’nin arkasında olduğunu söylüyor. Bu çerçevede, Yunanistan ve Rum kesimi tahriklerini artıyor. 5. Parsel bölgesinde arama izni Türkiye’nin kara sularındadır” dedi. 


Akdeniz’deki parsel gerilimi için Bilgin, “Rumların 5. parselde arama izni Türkiye’ye yönelik bir tahrik” dedi.

Bilgin “KKTC’ye karşı Papa da AB gibi Rum merkezli, çifte standart dayalı ve ön yargıya dayalı bir yol izliyor. Papalık kurumuna da yakışmıyor. Dünyaya adalet ve barış mesajları veriyor. Ama bu yaklaşıma da uygun değil” diye konuştu.

“Kıbrıs meselesi varsa bu İngiltere  yüzündendir” diyen Prof. Dr. Bilgin “2006 yılında açılan 1974 yılının belgelerini ilk inceleyen uzmanlardan biriyim. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra İngilizlerin kendi mahrem yazışmaları vardı.  O dönemde İngiliz diplomatlar kendi aralarında yazışmalarında Kıbrıs meselesinde iki toplumu kastederek, ‘artık ateş ve barut bir arada durmaz’ ifadelerini kullanmışlardı. Bunlar, İngiliz arşivlerinde yazıyor” açıklamasını yaptı.

“UYGUN BİR ADIM OLUR”
Bilgin şunları söyledi: Türkiye artık, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm için  pratik adımlarını devreye sokuyor. KKTC’nin tanınması için çaba gösteriyor. İki devletli strateji çok isabetlidir. Günümüzdeki küresel siyasetine de uygun bir adımdır.  Başta Azerbaycan ve Pakistan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri de KKTC’yi resmen tanımak için artık adımlar atmalıdır.

Akdeniz’de yine parsel gerilimi Akdeniz’de yine parsel gerilimi Türkiye'nin kıta sahanlığını ihlal ederek, 5 numaralı ruhsat sahasında doğalgaz arama için izin veren Rum yönetimi yeni bir gerilime sebep oldu
Sahil güvenliği artırılıyor: Doğu Akdeniz'e beş gözetleme istasyonu Sahil güvenliği artırılıyor: Doğu Akdeniz'e beş gözetleme istasyonu Ankara, Doğu Akdeniz’deki gemilerimizin güvenliğini sağlamak için beş Sahil Gözetleme İstasyonu yapacak. İkisinin inşaatı başladı. İlk istasyon Anamur’da, diğeri Hatay Keltepe’de olacak. Gemiler, giriş çıkışlar anlık olarak takip edilecek.