İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri  Ali Şemhani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD ile doğrudan müzakere mesajı verdi.

Viyana'da devam eden nükleer görüşmelerde Washington ile Tahran arasında Avrupa Birliği (AB) aracılığındaki dolaylı görüşmelere işaret eden Şemhani, "Viyana'daki Amerikan delegasyonu ile temas, gayriresmi yazılı alışverişler yoluyla oldu ve şimdiye kadar daha fazla temasa gerek yoktu ve gerekmeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Şemhani açıklamasının devamında ise "Bu iletişim yöntemi yalnızca iyi bir anlaşma ulaşılabilir hale geldiğinde diğer iletişim yöntemleriyle değiştirilecektir." ifadeleriyle ABD ile doğrudan görüşmeler için kapıyı açık bıraktı.

ABD İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞMELER YASAKLANMIŞTI

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 4 yıllık görev süresi boyunca ülkesine yönelik azami baskı politikası izleyen eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle doğrudan görüşmeleri yasaklamıştı.

Nükleer anlaşmanın yeniden tam anlamıyla uygulanmasını sağlama ve ABD'nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran'dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla Viyana'da yapılıyor. Taraflar, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve birkaç ay içinde nihai anlaşmaya varılabileceğini belirtiyor.

Görüşmelere dolaylı katılan ABD, İran ile doğrudan görüşmek istese de Tahran yönetimi, Washington ile doğrudan görüşmeleri reddediyordu.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün yaptığı bir açıklamada, ABD ile doğrudan görüşme yapmadıklarını ancak nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için ABD ile doğrudan görüşmelerin gerektiği bir aşamaya gelinmesi halinde bu durumu değerlendireceklerini söylemişti.

İran ABD'den özür ve tazminat bekliyor İran ABD'den özür ve tazminat bekliyor İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD hükümetine seslenerek 1988'de Fars Körfezi'nde yolcu uçağının düşürülmesi ve 290 kişinin hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili konuşarak, "ABD hükümetinin 1988'de büyük bir suç işlendiğini kabul etmesini bekliyoruz. Özür ve tazminat için gerekli adımları atın ve bu suçun katilini ve suçlusunu neden ödüllendirdiğinizi halka açıklayın." ifadelerini kullandı.
İran ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararını kınadı İran ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararını kınadı İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, ABD'nin Filistin konusundaki kararının uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu belirtti.