Güney Amerika ülkesi Ekvator’da yeniden cezaevinde isyan çıktı. Ülkenin Santo Domingo de los Tsachilas kentindeki Bellavista hapishanesinde, dün sabah saatlerinde başlayan isyan ve çatışmalar sırasında çok sayıda mahkumun cezaevinden kaçtığı belirlendi.

Savcılık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar ölen 43 mahkum var, incelemeler sürüyor. İsyanın son saatlerine doğru 100'den fazla mahkumun kayıp olduğu ortaya çıktı." ifadesine yer verdi.

İçişleri Bakanı Patricio Castillo, güvenlik güçlerinin önlemleri sayesinde 112 mahkumun kaçışının engellendiğini belirterek, kaçan kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldığını söyledi.

Ekvador'da geçen yıldan bu yana rakip çeteler arasında çıkan şiddet olaylarında 400'den fazla mahkum hayatını kaybetmişti.

Hapishanedeki isyanın tamamen kontrol altına alındığını vurgulayan Castillo, kapsamlı aramalar sonucunda, koğuşlarda ateşli silahlar ve kesici aletlerin ele geçirildiğini kaydetti.

Santo Domingo de los Tsachilas kentindeki Bellavista hapishanesinde, dün sabah saatlerinde isyan ve çatışma çıkmış, 43 mahkum yaşamını yitirmişti.

EKVADOR’DA CEZAEVİ SORUNU

Ekvador'da, 30 bin kapasiteli 65 hapishanede yaklaşık 39 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman ölümlere yol açan isyanla sonuçlanıyor.

Ülkede geçen yıldan bu yana rakip çeteler arasında çıkan şiddet olaylarında 400'den fazla mahkum hayatını kaybetmişti.

Ekvador’da cezaevinde çıkan isyanda 68 kişi hayatını kaybetti Ekvador’da cezaevinde çıkan isyanda 68 kişi hayatını kaybetti Ekvador’un en büyük hapishanesi olan Litoral’de 68 kişinin hayatını kaybettiği 25 kişinin ise yaralandığı tartışma büyüyerek isyana dönüştü.

Ekvador'da cezaevinde kanlı çatışma! 51 mahkum öldü Ekvador'da cezaevinde kanlı çatışma! 51 mahkum öldü Ekvador'da, cezaevinde isyan çıkması üzerine yaşanan çatışmalarda; 51 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.