Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, ülkesi ile Rusya arasındaki heyetler arası müzakere sürecinin askıya alındığını söyledi. Podolyak, yaptığı açıklamada, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'daki durumun çok değiştiğini belirtti.

"SAVAŞ YİNE DE MÜZAKERE MASASINDA SONA ERECEK"

Rusya yönetiminin bunu halen anlamadığını kaydeden Podolyak, Rusya'nın değişiklikleri dikkate almaması nedeniyle Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın sona erdirilmesine ilişkin heyetler arası müzakere sürecinin askıya alındığını aktardı.

Podolyak, şu ifadeleri kullandı:

"Müzakere süreci Ukrayna'da olayların nasıl geçmekte olduğuna bağlı. İstanbul Bildirisi'nden sonra önemli bir değişiklik veya ilerleme olmadığı için süreç askıya alındı. Rusya hala basmakalıp düşüncesini koruyor. Rusya, savaşın 82. gününe gelindiğinde bile genel olarak Ukrayna'daki durumun en başından beri düşündükleri ile aynı olmadığını anlamadı. Ancak şunu vurguluyorum; herhangi bir savaş yine de müzakere masasında sona erecektir."

Rusya ve Ukrayna heyetleri, ateşkesin sağlanması için Belarus’ta Gomel ve Brest şehirlerinde 3 defa, Türkiye’de İstanbul’da 1 defa yüz yüze müzakerelerde bulunmuştu. 29 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelerde ateşkesin sağlanması yönünde her iki taraf anlamlı bir ilerleme sağlamıştı.​​

Ukrayna açıkladı: Azovstal ile ilgili müzakereler çok zor ilerliyor Ukrayna açıkladı: Azovstal ile ilgili müzakereler çok zor ilerliyor Ukrayna, Mariupol kentindeki Azovstal çelik fabrikasındaki ağır yaralı 38 askeri tahliye etmek için yapılan müzakerelerin çok zor ilerlediğini açıkladı.

Zelenski Rusya’yı uyardı: Müzakereler durdurulabilir, yüz yüze görüşmeliyiz Zelenski Rusya’yı uyardı: Müzakereler durdurulabilir, yüz yüze görüşmeliyiz Rusya-Ukrayna savaşında gerilim durmak bilmiyor. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, iki aydır devam eden savaşla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Müzakerelerin tamamen durdurulması konusunda risklerin olduğunu söyleyen Zelenski, sorunların komple çözülmesi için iki liderin yüz yüze görüşmesi gerektiğini belirtti.

Putin, Türkiye'deki görüşmelere dikkat çekip net mesaj verdi: Müzakerelerden vazgeçmiyoruz Putin, Türkiye'deki görüşmelere dikkat çekip net mesaj verdi: Müzakerelerden vazgeçmiyoruz Rusya’nın askeri operasyonlarını sürdürmesine rağmen müzakere kapısını hep açık tuttuğuna dikkat çeken Putin, Türkiye'de görüşmelerde ilerleme kaydedildiğine belirterek, müzakerelerden vazgeçmediklerini söyledi.