Çin'den ABD'ye yaptırım tepkisi: Tipik bir ekonomik zorbalık örneği

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Çin'den ABD'ye yaptırım tepkisi: Tipik bir ekonomik zorbalık örneği

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

ABD'nin Rusya'ya Ukrayna savaşı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamına 17 Çinli şirketin de alınmasına Pekin'den sert tepki geldi. Çin Ticaret Bakanlığı, Washington'ın tek taraflı yaptırımlarla yargı yetkisini sınır aşırı kullandığını belirterek, kararın "tipik bir ekonomik zorbalık örneği" olduğunu savundu.

Açıklamada, Çin'in, ülke şirketlerinin meşru haklarını ve çıkarlarını korumak üzere gerekli tedbirleri alacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning de, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Ukrayna krizinde objektif ve tarafsız bir tutum izlediğini, barış görüşmelerini teşvik etmeye ve siyasi çözüm için yapıcı rol oymaya çalıştığını ifade etti.

Çin ile Rusya arasındaki normal ticari ve ekonomik iş birliğinin, ne üçüncü tarafları hedef aldığı ne de üçüncü tarafların müdahalesine maruz kalacağını vurgulayan Sözcü Mao, Çinli şirketlere bu sebeple yasa dışı yaptırımlar uygulanmasına karşı olduklarını kaydetti.

ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ikinci yıl dönümü öncesinde, 23 Şubat'ta, Rusya'ya Ukrayna Savaşı'nda askeri destek sağlayabilecek ürünlerin ticaretini yaptıkları gerekçesiyle 9 Çinli şirketi yaptırım listesine almış, 8 Çinli şirkete ise ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...