Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Gazze'de insani felaket katlanıyor! Açlık 12 kat arttı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Gazze'de insani felaket katlanıyor! Açlık 12 kat arttı
Gazze, İsrail, Haber

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi'nde insani felaket katlanıyor. BM, İsrail'in yardımlarının girişini dahi engellediği kuzey kentleri başta olmak üzere Gazze'de açlığın 12 kat arttığını açıkladı.

İsrail'in saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin çoğunluğu, güvenli ve temiz gıda bulamama nedeniyle ciddi bir açlık sorunu yaşıyor. Gazzeliler bir deri bir kemik kalmış bedenleri ile hayatta kalma için yiyecek sağlamanın yollarını arıyor.

İsrail'in yardımlarının girişini dahi engellediği kuzey kentleri başta olmak üzere Gazze Şeridi'nde, İsrail kuşatmasının yoğunlaşması nedeniyle Filistinliler yiyecek olarak artık yabani bitki ve hayvan yemi yiyor. Binlerce Gazzelinin boğazından ise günler boyunca tek bir lokma bile geçmiyor. 

AÇLIK 12 KAT ARTTI

Bölgedeki insani krizin ne denli katlandığını ortaya koyan açıklama Birleşmiş Milletlerden (BM) geldi. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

7 Ekim'in ardından Gazze'deki gıda kıtlığı, sağlık hizmetlerindeki yıkım, yetersiz temiz su tesisleri ve hijyen koşulları nedeniyle 5 yaş altı çocuklar, hamile ve emziren kadınları ciddi risk altına soktuğunu belirten Dujarric, "Bölgedeki insani yardım ortaklarımızın araştırmasına göre, Gazze'de açlık (7 Ekim öncesine göre) 12 kat arttı" diye konuştu.

Dujarric, gerekli tedavi ve önleyici hizmet sağlanmazsa durumun çok daha kötü olacağına işaret ederek, insani yardım çalışanlarının 5 yaş altı çocuklar ile hamile ve emziren kadınlara yardım sağladığını bildirdi.

 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...