Milli Eğitim Bakanlığı 7, 8, 11 ve 12'nci sınıflar için kazanım değerlendirme uygulaması kararı aldı. Uygulama koronavirüs sürecinde yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrencilerin bilgi kaybı yaşayıp yaşamadığını ölçmeyi amaçlıyor.

Yarın gerçekleşecek uygulamada 7 ve 8'inci sınıf öğrencilerine Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden toplamda 75 sorunun sorulacağı üç sınav yapılacak. Öğrencilere her bölüm için 40'ar dakika verilecek. Çarşamba günü ise 11 ve 12'nci sınıflara Türk Dili ve Edebiyatı ile matematiğin yanı sıra fizik kimya ve biyoloji dallarında 105 soru sorulacak. Sınav süresi 175 dakika olacak.

Pandemi süresince öğrenciler uzaktan eğitim görmüş, uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin bilgi kaybı yaşadığı öngörülmüştü.

BAKAN ÖZER'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisler Toplantı Salonu'nda düzenlenen TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sistemde kayıtlı olan 850 bin sınıftan bugün itibariyle sadece bin 817 sınıfta yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.
Bakan Özer yaptığı açıklamalarda:

"Sistemimizde kayıtlı 850 bin sınıf var ve bugün itibariyle sadece bin 817 sınıfta yüz yüze eğitime ara verilmiş." dedi. 

AŞILAMADA SON DURUM

"Birinci doz​ Covid-19 aşısını tamamlamış öğretmenlerimizin oranı yüzde 93" diyen Bakan Özer, ikinci doz aşılarını tamamlamış öğretmenlerin oranını yüzde 87 olarak açıkladı.

OKUL ÖNCESİNDE HEDEF YÜZDE 100

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer "2023 yılında hedefimiz, 4 ve 5 yaşta okul öncesi erişimi yüzde 100 oranına çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

'YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMAYA GÖRE ŞEKİLLENDİRECEĞİZ'

Milli Eğitim Bakanı Özer, Kovid-19 sürecinde yüz yüze eğitime devam ederken öğrenme kayıplarını telafi edecek mekanizmaları devreye soktuklarını, bu kapsamda, destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yeni kararlar aldıklarını hatırlattı. Bakan Özer, yarından itibaren Türkiye genelinde belli kademelerde uygulamaya geçirilecek yeni bir çalışma başlatacaklarını bildirerek, şu bilgileri verdi:

"Yarın ve 27 Ekim'de ilk defa Türkiye'de, 7, 8, 11 ve 12. sınıfların Türkçe, Matematik ve fen bilimlerinde öğrenme kayıplarını tespit etmeye yönelik kazanım değerlendirme uygulaması başlatıyoruz. Bu uygulamaya yaklaşık 4,5 milyon öğrencimiz katılacak. Öğrenciler, Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde hangi durumdalar, bulundukları seviyeye göre hangi takviyeleri almaları gerekiyor, hangi destekleme mekanizmalarını devreye sokmamız gerekiyor, onun ölçümlerini bu hafta içinde tamamlayacağız. Bu sınıf düzeylerindeki destekleme ve yetiştirme kurslarını ve diğer taraftan diğer destekleyici materyalleri, bu yaptığımız araştırmanın bulgularına göre şekillendireceğiz."

11 ve 12'nci sınıflar kazanım değerlendirme uygulaması için sınava Çarşamba günü girecek. 

Bakanlığın yardımcı kaynak materyalleri çalışmalarına ilişkin de bilgiler aktaran Özer, kasım ayı itibarıyla hazırladıkları yardımcı kaynakları tüm öğrencilere ücretsiz ulaştıracaklarını söyledi.

İSTANBUL'A 750 YENİ ANAOKULU HEDEFİ

Bakan Mahmut Özer, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması yönünde, 3 alt alan oluşturduklarını aktardı.

Özellikle okul öncesi eğitime erişimi artırmak için yapacakları çalışmaları anlatan Özer, "2022 sonuna kadar 3 yaş grubundaki okullaşma oranını yüzde 14'ten yüzde 50'ye, 4 yaştaki okullaşma oranını yüzde 35'ten yüzde 70'lere, 5 yaştaki okullaşma oranını ise yüzde 78'den yüzde 90'ların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılında ise hedefimiz, 4 ve 5 yaşta okul öncesi eğitime erişimi yüzde 100'e çıkarmaktır. Bu konuda her türlü planlamamızı yaptık." şeklinde konuştu.

Bakan Özer, Emine Erdoğan'ın da destekleriyle İstanbul'da 100 yeni anaokulu yapımı çalışmalarının başlatıldığını hatırlatarak, "2022'nin sonunda 750 yeni anaokulunu İstanbul'a kazandırmayı hedefliyoruz." dedi.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemenin ikinci alt alan olduğunu aktaran Özer, "Öğretmenlerimizi mesleki gelişim, kişisel gelişim, liderlik eğitimi gibi çok yönlü olarak desteklemeyi planlıyoruz. Bununla ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptık. 1,2 milyon öğretmenimizin tamamını bir yılda en az bir defa eğitimden geçireceğiz." bilgisini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimin de üçüncü önemli konu olduğuna değinerek, mesleki eğitimdeki atılımların en önemlisini TOBB ile birlikte yaptıklarını kaydetti.

"Gelinen noktada mesleki eğitim artık, üretim kapasitesiyle iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde aldığı mesafelerle çok daha görünür olmaya başladı." diyen Özer, artık mesleki eğitimde sorunlardan değil, yeni açılımlardan bahsetme döneminin geldiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bakanlık bürokratları, özel öğretim kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğretmenlerin aşılanma oranları hakkında konuştu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğretmenlerin aşılanma oranları hakkında konuştu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir’de açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, pandemide eğitimin son durumu değerlendirerek öğretmenlerin aşılanma oranlarını yükseldiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yüz yüze eğitim sürecine ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yüz yüze eğitim sürecine ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Şu anda okulları açık tutmamızla ilgili en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranı. Hem birinci doz hem de ikinci doz aşılanma oranlarında öğretmenlerimizin yakalamış olduğu oran Türkiye ortalamasının çok üzerinde." dedi.