Cevdet Fırat Aydoğmuş | ANKARA

Söz konusu firmanın ağ sunucularından birine “trojan” virüsü bulaştıran siber hırsızlar, 31 Temmuz-1 Ağustos arasında, aralarında çalışanların ve müşterilerin olduğu 21 bin 655 kişinin verilerini çaldı. Çalınan veriler arasında, Türkiye’de yerleşik yabancı marka elçilerinin kimlik bilgileri ile çalışanların ad, soyadı, e-Posta ve telefon bilgileri yer alıyor. Öte yandan olayı gerçekleştiren kişi veya kişiler, kozmetik firmasına e-Posta göndererek fidye istedi. Fidyenin ödenmemesi hâlinde de ele geçirdikleri kişisel verileri satışa çıkaracakları tehdidinde bulundu.

İNCELEME DEVAM EDİYOR
Olay, firmanın, durumu yasa gereği Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) bildirmesiyle ortaya çıktı.  KVKK, 2 Ağustos’ta tespit edildiği bildiren hırsızlıkla ilgili konuya ilişkin incelemesini sürdürürken, verileri çalan ve fidye isteyenlerin tespiti ve yakalanması için adli ve idari işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

Siber güvenlik uzmanları uyardı: Üçüncü Dünya Savaşı internet üzerinden olacak Siber güvenlik uzmanları uyardı: Üçüncü Dünya Savaşı internet üzerinden olacak Tayvan siber güvenlik şirketi Devcore’un CEO’su Allen Own, dünyayı uyararak, "Üçüncü Dünya Savaşı internet üzerinden olacak" ifadelerini kullandı.
'Siberkondria' gençleri tehdit ediyor! 'Siberkondria' gençleri tehdit ediyor! Covid-19 nedeniyle yaşadığımız kaygı düzeyi yükseldikçe hastalık hakkında bilgi almak için yaptığımız internet aramaları da artıyor. Sağlık konusunda internette yapılan uzun araştırmalar ‘siberkondria’ kavramının önemli bir problem olarak karşımıza çıkmasına sebep oldu.