Dolar/TL bir süredir aşağı yönlü grafikte seyrediyor. Bugün yeniden yukarı yönlü ivme kazanan Dolar/TL, 8,44 seviyelerinde hareketlenmeler yaşıyor.

DÜNKÜ KAPANIŞA GÖRE 0.1 DEĞER KAZANDI
Dün en düşük 8,4208 ve en yüksek 8,4611 seviyelerini gören dolar/TL, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalışla 8,4353'ten tamamladı.

Dolar/TL, bugüne ise yükselişle başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 8,4410 seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda avro/TL yatay seyirle 9,9690'dan, sterlin/TL de yüzde 0,1 artışla 11,6770'ten satılıyor.

Dolar endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,2 değer kazancıyla 92,6 seviyesinde bulunurken, avro/dolar paritesi önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1,1790'dan işlem görüyor.

DOLARA TALEP ARTTI
Analistler, dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilemeye devam edebileceği ve artan enerji fiyatlarının enflasyonist baskıları güçlendireceği endişeleriyle küresel pay piyasalarında risk algısının yüksek seyrettiğini, bu durumun dolara olan talebi artırdığını söyledi.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile konut fiyat endeksinin, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmasının yanı sıra Avro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi, ABD'de perakende satışlar ve Philadelphia Fed imalat endeksi verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, bir süredir 92,3-92,8 bandında seyreden dolar endeksinin bundan sonraki yön tayininde kırılma yönünün önemli olacağını bildirdi.

Her yıl 300 milyon  dolar ülkede kalacak Her yıl 300 milyon dolar ülkede kalacak Türkiye, yıllık kadavra ihtiyacının büyük bir kısmını yurt dışından yüksek fiyatlarla temin ediyor. Bu kapsamda yerli ve millî imkânlarla geliştirilen üroloji simülatörü MedicaUroSim, cerrahi eğitimlerde kullanılan kadavra ihtiyacına çözüm getirmeyi hedefliyor.