İngiltere merkezli dijital bankacılık şirketi Atom Bank’dan dev adım. Atom Bank patronu Mark Mullen, 430 çalışanı için maaşlarında kesinti ya da azaltılma olmadan mesai süresini haftada 4 güne indirdiğini açıkladı.

MESAİ SÜRÜLERİ HAFTADA 4 GÜNE İNDİ

Tüm hafta boyunca 37,5 saat çalışan Atom Bank çalışanlarının, dört gün boyunca 34 saat çalışacağı belirtilirken Pazartesi ya da Cuma günlerinden birinde izinli sayılacakları bildirildi.

PANDEMİDEN İLHAM ALINDI

Atom Bank’ın sahibi Mark Mullen yaptığı açıklamada, bu kararı alırken pandemiden ilham aldığını ve refahın iyileştirilmesine ve personelin korunmasına yardımcı olacağını söyledi. Alınan yeni karar çerçevesinde çalışanların çalıştıkları günlerde daha uzun süreler mesai yapacağı aktarıldı.

“COVİD BİZE BUNUN GEREKLİ OLMADIĞINI GÖSTERDİ”

2014'ten beri İngiltere merkezli bankayı yöneten Mullen, "Covid'den önce, geleneksel olarak işe gidip gelmek, bütün gün bir masada oturmak ve bu işlemi tekrarlamak zorundaydınız" derken, "Covid bize bunun gerekli olmadığını gösterdi. Bence pazartesiden cumaya 9-5 saatleri arası çalışmak oldukça eski moda bir çalışma şekli" diye konuştu.

Atom, İngiltere'nin ilk dijital bankalarından biri durumunda bulunuyor. Yeni çalışma düzenlemeleri, incelemenin müşteri hizmetlerini veya üretkenliği etkilemeyeceğini tespit ettikten sonra 1 Kasım'da başladı.

Patron Mullen, yeni düzenlemenin gönüllü olduğunu, çalışanlarının daha esnek çalışma konusundaki tercihlerini güçlü bir şekilde yansıttığını söylerken, “Herkesin buna bağlı kalması bekleniyor. Personellerime Cuma günü e-posta gönderemem, onlara cevap vermelerini bekleyemem" şeklinde konuştu.

STRESİ AZALTIYOR

Son araştırmalar, İzlanda'daki kamu sektörü çalışanları arasında dört günlük bir haftanın denemelerinin "başarılı" olduğunu ayrıca stresi ve tükenmişliği azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. ABD’li şirket Microsoft’un Japonya ofisi ise, 2019'da personelin haftanın dört günü tam ödeme ile çalıştığı bir deney sırasında satışların yaklaşık yüzde 40 arttığını söyledi.

DSÖ’den zengin ülkelere tepki: Covid-19 artık yoksul ülkelerin pandemisi DSÖ’den zengin ülkelere tepki: Covid-19 artık yoksul ülkelerin pandemisi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yoksul ülkelerde yaşanan ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin pandemiyle birlikte daha belirgin hale geldiğini belirterek, dünyadaki tüm aşı arzının yüzde birinden daha azını almasına tepki gösterdi. Pandeminin artık yoksul ülkelere itildiğini aktaran DSÖ, zengin ülkelerin aşıları elinde tutmasının önemli küresel sorunlara yol açacağı konusunda sert bir şekilde uyarılarda bulundu. Bununla birlikte, BioNTech ile aşı geliştiren ABD'li ilaç şirketi Pfizer, yeni Covid-19 hapında önceliğin yoksul ülkelere verileceğini duyurdu.

Pandemi trollere yaradı: İnternette nefret söylemi yüzde 20 arttı Pandemi trollere yaradı: İnternette nefret söylemi yüzde 20 arttı Covid-19 pandemisi ile insanlar evlerine kapandı. Kapanmayla beraber internetteki kullanımı ve etkileşiminden artışlar yaşanırken, taciz ve nefret söylemi olaylarında yüzde 20 artış yaşandı. Yapılan yeni bir araştırmada ise nefret söylemlerini ve davranışları normalleştirdiğimiz sonucuna ulaşıldı.

Pandemide tanışan çift Zoom’da evlendi Pandemide tanışan çift Zoom’da evlendi Pandemi sırasında tanışan ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze görüşemeyen İngiltere’de yaşayan Ayşe ile ABD’de yaşayan Darrin çifti 3 ay önce Zoom üzerinden evlendi. Yeni evli çift Ayşe’nin ABD vizesinin çıkmasını bekliyor.