Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nin kasım ayı yıllık enflasyonuna ilişkin öncü verileri yayımladı. Yayımlanan verilere göre Avro Bölgesi’nde enflasyon son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeyi gördü.

EN YÜKSEK YILLIK ENFLASYON ENERJİDE GERÇEKLEŞTİ

Avro Bölgesi'nde kasım ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 27,4 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 2,7 ile hizmetler, yüzde 2,4 ile enerji dışı sanayi ürünler ve yüzde 2,2 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri izledi.

SON 25 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

Enflasyon, kasım ayında Almanya'da yüzde 6, Fransa'da yüzde 3,4, İspanya'da yüzde 5,6, İtalya'da yüzde 4, Hollanda'da yüzde 5,6, Belçika'da yüzde 7,1, Letonya'da yüzde 7,4, Litvanya'da yüzde 9,3 seviyesinde ölçüldü. Açıklanan verilerle Avro Bölgesi'nde kasım ayında enflasyon verilerin toplandığı son 25 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye yükselmiş oldu.

DURUMDAN RAHATSIZLAR

Avro Bölgesi'nde, ağustos, eylül ve ekim ayında da enflasyon son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Son dönemde enflasyondaki yükseliş Avrupalıları da rahatsız ediyor. Avrupa'da enerji ürünleri başta olmak üzere genel fiyat düzeylerindeki artışı dikkati çekiyor.

ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI

ABD'de Ekim ayında yıllık enflasyon son 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bunda artan enerji fiyatlarının, arz kıtlığının ve yükselen talebin fiyatları yukarı çekmesinin rol oynadığı kaydediliyor.

Türkiye ekonomisi için büyük fırsat kapıda Türkiye ekonomisi için büyük fırsat kapıda Otomotiv sektöründe global anlamda otorite sayılan Alman ekolünün ünlü ismi Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, Türkiye adına dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’dan küresel ekonomi yorumu: Dünyada enflasyonu tetikledi Erdoğan’dan küresel ekonomi yorumu: Dünyada enflasyonu tetikledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İş birliği Teşkilatı Toplantısı'nda, Küresel emtia fiyatlarındaki olağan dışı seyrin dünyada enflasyon oranlarını tetiklediğini söyledi.

Kabinede gündem ekonomi Kabinede gündem ekonomi Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantının ana gündem maddesi, ekonomik gelişmeler olacak.