Piyasalardaki gerginlik sürerken HS Dent’in Başkanı Harry Dent önemli açıklamalarda bulundu. Fed’in para basımıyla piyasaları ayakta tutmaya çalıştığını ancak bunun çöküşü engelleyemeyeceğini belirten Dent, altındaki çöküşün beklenenden çok sert olacağını söyledi. 

“İNSANLAR PİYASALAR ÇÖKÜNCE GERÇEĞİ ANLAYACAKLAR” 

Harry Dent verdiği bir röportajda, “S&P 500 için piyasanın 4 Ocak’ta zirveye ulaştığını düşünüyorum ve aşağı doğru gidiyoruz. ABD Merkez Bankası (FED), teşviklerinin sonunda gerçekten işe yaramadığını öğrenecek ve insanlar bunu ancak piyasalar çöktüğünde öğrenecekler.” ifadelerini kullanmıştı. 

“BİR CESEDİ AYAKTA TUTAMAZSINIZ” 

Son birkaç günde borsa iyi performans gösterse de, Dent bu yükselişlerin yanıltıcı olduğunu belirtti. Fed’in “para basımının” şimdiye kadar ekonomiyi ayakta tuttuğunu açıkladı. Ancak çöküş geldiğinde, insanların düşündüğünden daha kötü olacağını aktardı. Dent, duraksama beklentisine, yani resesyona değinerek şunları söyledi: 

“Zaten resesyona girmek üzereyiz… Burada yumuşak bir iniş yok. Fed olmasını umuyor. Ekonominin altında yatan eğilimleri anlamıyorlar… Çok gerginiz, her şey balon oldu… Bir cesedi ayakta tutamazsınız.”

“ALTIN BALON BİR VARLIKTIR”

Dent, tahminlerini demografik eğilimlere dayandırıyor. Baby Boomer’lar  (1946-1964 arasında doğanlar) göçüp giderken deflasyonist bir döneme girmek üzere olduğumuza inanıyor. Dent, “Daha büyük bir neslin (Boomer) ardından daha küçük bir nesil (Y kuşağı) görmemiştik. Baby Boomer’lar tarihin en büyük patlamasına neden oldu. O zamandan beri, neden (Fed) bu kadar çok para teşvikinde bulunuyor? Çünkü bir düşüş trendiyle savaşıyor. Tarihin en büyük nesli ölüyor,” ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomistten piyasaları sallayacak tahmin: Altın ve Bitcoin’i yakından takip edin Ünlü ekonomistten piyasaları sallayacak tahmin: Altın ve Bitcoin’i yakından takip edin Fed’in faiz artırım kararları ve ABD’den gelen yüksek enflasyon oranları kripto paralarda ve altında büyük kayıplar yaşattı. Lider kripto para birimi Bitcoin, altı ay önce en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ancak Fed’in faiz artırım hamleleri Bitcoin’de yüzde 37 değer kaybına yol açtı. Altın fiyatlarında da aynı durum söz konusu. Ünlü ekonomist Mike McGlone ise 2022 yılından sonra umut olduğunu ve Bitcoin’in tekrardan rekor seviyelerine ulaşacağını belirtti. Altın içinde tahminlerde bulunan McGlone, altının daha da düşeceğini ve kovayı iyi doldurulmasının gerektiğini vurguladı.

Altın fiyatları yükseliyor! 21 Mayıs gram ve çeyrek altın ne kadar? 21 Mayıs Cumartesi günü tam, yarım, cumhuriyet ve çeyrek altın kaç TL? Altın fiyatları yükseliyor! 21 Mayıs gram ve çeyrek altın ne kadar? 21 Mayıs Cumartesi günü tam, yarım, cumhuriyet ve çeyrek altın kaç TL? Altın fiyatları hafta sonunda da yükselişlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda dolar kurundaki artışla beraber baskılanan altın fiyatları, geçtiğimiz günlerde atağa geçerek yükselişe geçmişti. En büyük atak ise ons altında gerçekleşmişti. 1820 dolar bandından baskılanan ons altın yükselişe geçerek 1846 dolara kadar tırmandı. Ons altındaki yükselişten destek alan gram altın ise 942 liraya kadar yükseldi. Peki 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın, çeyrek altın, tam altın ve cumhuriyet altın ne kadar, kaç TL? Altın fiyatları yükseliyor mu? İşte anlık ve güncel altın fiyatları…

Ünlü bankanın analistlerinden yeni altın tahmini: Ons altın 1950 dolara kadar çıkacak Ünlü bankanın analistlerinden yeni altın tahmini: Ons altın 1950 dolara kadar çıkacak Fed’in faiz artırımına gitmesi ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarıyla düşüşe geçen ons altın 1.800 doların altına kadar geriledi. Bir haftadır 1.800 ve 1.820 dolar arasında gidip gelen ons altın üzerindeki dolar baskısını kırdı. 20 Mayıs Cuma günü itibariyle ons altın 1.846 dolara kadar yükseldi. Yatırımcılar ise ‘Ons altın yükselecek mi? Ons altın hangi seviyeye kadar çıkacak?’ sorularını sormaya başladı. Ünlü bankanın analistlerinden ise kritik açıklama geldi. ANZ Bank uzmanları ons altının 6 ay içerisinde 1900 doların üstüne çıkacağını söyleyerek tahminlerini güncellediler.