Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bu formül ile 20 bin TL’nin üzerinde maaş alabilirsiniz

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bu formül ile 20 bin TL’nin üzerinde maaş alabilirsiniz

Ekonomi Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Milyonlarca emekli yüksek rakamdan maaş alabilmek için farklı yollar deniyor. Son olarak emekli maaşlarına gelen yüzde 49,25 oranlık zam sonrası en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseldi. Gelen zam sonrası emekliler maaşlarını yükseltmeye çalışıyor. 17 milyon emekli için kritik detay geldi. Bu formüller ile maaşınızı 20 bin TL’nin üzerine çıkarabilirsiniz. İşte detaylar haberimizde…

Sabah’ta yer alan habere göre; emekli maaşını yüksekten almak mümkün. Bazı formüller ile emekli maaşınızı 20 bin TL’nin üzerine çıkarabilirsiniz. Bunun için geçmişi asgari ücretten gelen bir kişinin sonraki yıllarda tavan kazançtan prim yatırması gerekiyor.

MİLYONLARCA EMEKLİYİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR 

Prime esas kazancı SGK’ya yüksek bildiren kişilerin maaşında artış olur. İşçi, memur, esnaf statülerinden emekliye ayrılıp destek primi ödeyerek çalışmaya devam eden kişilerin aylıklarının artması için farklı formüller yer alabilmektedir. Geçmişi asgari ücretten gelen bir kişi sonraki senelerde tavan kazançtan prim yatırdığında emekli olunca alacağı maaş 20.000 TL’nin üzerine çıkabiliyor.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bu formül ile 20 bin TL’nin üzerinde maaş alabilirsiniz

2024 senesi için ise SSK’lı bir çalışan için asgari prim miktar 7.500 TL olup, azami prim tutarı da 56.257 TL’dir. İster SSK’lı ister BAĞ-KUR’lu olsun, primini tavandan SGK’ya kazan bildiren kişilerin her ay için ileride alacakları maaş miktarı artar.

PRİM VE GÜN SAYISINA DİKKAT 

Emekli maaşını artırma, kök maaş hesabı ve yeni zamda merak edilenlerin cevabı ise şu şekilde:

Uzun yıllar çalışmak, prim gün sayısının çok fazla olması yüksek aylık almak için yeterli bulunmuyor. Asgari ücret ya da biraz üzerinde maaş alanlar istedikleri kadar uzun süre çalışsın aylığı çok yüksek olmaz. Burada önemli olan prime esas kazancı yüksek gösterilmesidir.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bu formül ile 20 bin TL’nin üzerinde maaş alabilirsiniz

EMEKLİ MAAŞI ARTTIRMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Prim, ikramiye gibi ek ödemelerinizin prime esas kazanca eklenerek gösterilmesinde fayda var. Birden fazla yerde sigortalı çalışıyorsanız primi mutlaka yatırın. Prime esas kazancınız dolayısıyla aylığınız artar. Emeklilik öncesi 3.5 yıl çok önemli. İmkanınız varsa son 3.5 yıllık primlerinizi SSK'lı olarak tavandan yatırarak (Bugün itibariyle 56 bin 27 lira) aylık yükseltilebilir.  

İsteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını sağlayan bir sigorta uygulamasıdır. SSK'lı olarak çalışmakla beraber ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmama koşulu bulunuyor. 

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...