AKOM'dan önemli uyarı! Kavurucu sıcağın ardından sağanak yağmur geliyor

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
AKOM'dan önemli uyarı! Kavurucu sıcağın ardından sağanak yağmur geliyor

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Meteoroloji tarafından yapılan son uyarıda Marmara ve Karadeniz'in bir bölümünde gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi. AKOM ise İstanbulluları uyararak sıcaklıkların bugün 8-10 derece düşeceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son hava durumu raporu yayınlandı. Buna göre bugün ülke genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor. 

MARMARA VE KARADENİZ'İN BİR BÖLÜMÜNDE YAĞMUR BEKLENİYOR

Yapılan son değerlendirmelere göre; öğleden sonra Marmara'nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz'de yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

FIRTINAYA DİKKAT

Rüzgarın İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkat.

AKOM İSTANBULLULARI UYARDI

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişleri nedeniyle yollarda göllenme ve kot seviyesinin altında kalan kesimlerde su baskınlarına karşı vatandaşları uyardı. AKOM'dan yapılan açıklamada, bugün öğle saatlerinden sonra rüzgarın kuzeyli yönlerden eserek saatte 30 ila 60 kilometre hıza ulaşmasıyla, sıcaklıkların 8 ila 10 derece birden azalacağı belirtildi.

Beraberinde yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin yaşanacağının duyurulduğu açıklamada, yağışlı havanın gece saatlerinden sonra etkisini kaybetmesinin, yarından itibaren tekrar güneşli yaz günlerinin yaşanmasının beklendiği kaydedildi. Açıklamada, yaz yağmurlarının, genelde 7 ila 15 dakikalık zaman diliminde fırtınayla birlikte şiddetli gök gürültülü sağanak şeklinde düştüğü için anında akışa geçtiği, yollarda göllenmelere, kot seviyesinin altında kalan kesimlerde ise su baskınlarına neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...