EBRU KARATOSUN

AK Parti kurmaylarının da yer aldığı Anayasa Bilim Kurulu tarafından üzerinde çalışılan yeni anayasa çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde dördüncü toplantı yapılacak.  Edinilen bilgilere göre, yeni anayasada partilerin kapatılmasında yeni bir sistem getirilmesi üzerinde duruluyor. Parti kapatmada Almanya’da uygulanan model inceleniyor.
Almanya’daki uygulamaya göre, herhangi bir partiye kapatma davası açılabilmesi için Meclis’in izin vermesi gerekiyor. Türkiye’de böyle bir modelin uygulanması durumunda ise, parti kapatma için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmadan önce Meclis’ten izin alacak. Meclis’in salt çoğunluğunun izin vermesi durumunda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatabilecek.

HSK SEÇİMLERİNDE MECLİS'E AĞIRLIK
Bunun yanı sıra, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçimlerinde Meclis’e ağırlık verilmesi de planlanıyor. Kaynaklar “Bu kurumların, hem üye seçimini hem de yetkilerini yeniden düzenliyoruz. Daha demokratik hâle getiriyoruz ve yargı bağımsızlığını güçlendiriyoruz. Üyelerin seçimini Meclis ile Cumhurbaşkanı arasında paylaştırıyoruz. Ağırlığı Meclis’e veriyoruz. Atanacakların niteliklerini artırıyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne baktığınızda, hukukla alakasız kişiler atanabiliyor. Bunları önlüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

OHAL KARARLARI AYM DENETİMİNE AÇILABİLİR
Yeni çalışma ile Anayasa Mahkemesi’nin OHAL döneminde çıkan kararnameleri incelemeye yetkisinin olup olmadığına ilişkin tartışmalara da son verilmesi planlanıyor. Buna göre, yeni anayasada OHAL döneminde çıkan kararnamelerin AYM’nin denetimine açılacağı ifade ediliyor.

AK Parti'nin yeni anayasa taslağı: İyileştirilmiş başkanlık sistemi AK Parti'nin yeni anayasa taslağı: İyileştirilmiş başkanlık sistemi AK Parti, yaz boyu sürdüreceği yeni anayasa çalışmaları kapsamında, yasama ve yürütme ilişkilerini masaya yatırdı. Cumhurbaşkanının kararname yetki çerçevesinin yeniden belirlenmesi, gensoru ve güvenoyu gibi seçeneklerle Meclis’in denetim yetkisinin artırılması gibi formüller üzerinde duruluyor.
Çağa uygun anayasa geliyor Çağa uygun anayasa geliyor Anayasa için yeni bir Bilim Kurulu ekibi oluşturulurken, ayrıntılar da netleşmeye başladı. Yapay zekânın gireceği anayasada kılık kıyafete güvence getirilecek, sosyal medya ve internet hakları korunacak.