Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçeklşti. Şura üyeleri önce Anıtkabir’i ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kritik YAŞ toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

YAŞ'ta alınan kararların yazılı olarak açıklanması beklenirken, açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İbrahim Kalın, sözlü olarak yaptı.

İbrahim Kalın: "30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiştir"

İbrahim Kalın: "Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar'ın yaş haddi sebebiyle emekli olmasından ötürü, yerine 1. Ordu Komutanı Musa Avsever gelmiştir."

İbrahim Kalın: "44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süre ile uzatılmıştır. Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinde, 29 general ve amiral 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA YAŞ ÜYELERİ ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz hazır bulundu.