Haber Merkezi ANKARA

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de toplam nüfus içinde iki doz aşısını yaptıranların oranı ise hâlen yüzde 50’nin altında. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 20’si aşı hakkına rağmen henüz aşısını yaptırmadı. Aşı hakkı tanımlanan 12 yaş üstü nüfusta iki doz aşılama oranı yüzde 60’a ulaşırken, uzmanlara göre toplam nüfustaki aşılama oranı 80’e ulaşmadığı sürece, salgının kontrolünden söz etmek mümkün değil.

Okullarda salgın sürecinin yönetilmesi için Sağlık Bakanlığındakine benzer bir bilim kurulunun, Millî Eğitim Bakanlığında da kurulması tartışılıyor. Bu kurulun, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda karar alıp, il müdürlüklerine iletmesi, ayrıca illerden gelen önerilerin de değerlendirilmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Uzmanlar, “Her il yönetimi kendi okulunu tek tek gezecek. Sınıfların kalabalık oranı belirlendikten sonra gerekirse çifte eğitim-tedrisata geçilecek yerler belirlenecek, öğrenci sayısı azaltılacak. Başka okullardan öğretmen takviyesi yapılacak. Hatta hafta sonu eğitimine kaydırılacak” görüşünü dile getiriyor. 

Bakan Özer'den yüz yüze eğitim vurgusu Bakan Özer'den yüz yüze eğitim vurgusu Diyarbakır'da okul açılışına giden Milli ğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim yılının başlangıcından bu yana hiçbir okulun yüz yüze eğitime ara vermediği vurgusunu yaptı.
Erdoğan duyurdu! Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra ilk kez toplanıyor Erdoğan duyurdu! Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra ilk kez toplanıyor Milli Eğitim Bakanlığı'nın "en yüksek danışma kurulu" olarak tanımlanan Milli Eğitim Şurası'nın 7 yıl sonra ilk kez toplanacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından duyurdu.