İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler bugün 13.00'te başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmelere katılacak İsveç ve Finlandiya heyetleri, dün gece saatlerinde Ankara'ya geldi.

Türkiye heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlık edecek.

İsveç ve Finlandiya ise görüşmeye, İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara'nın başkanlıklarında katılacak.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde devam ederken, ülkesinin ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu sürecine ilişkin bir açıklama yaptı. 

İSVEÇ BAŞBAKANI: TERÖR ÖRGÜTLERİNE PARA YA DA SİLAH GÖNDERMİYORUZ

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin terör örgütlerine para ya da silah göndermediğini söyledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler Türkiye’de devam ederken, İsveç’ten konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile İsveç’in başkenti Stockholm’de ortak basın toplantısı düzenledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye ile yaşanan anlaşmazlığa ilişkin konuşan Andersson, “Türkiye ile görüşmeler şu anda sürüyor. Bu görüşmelerin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

İsveçli diplomatların Ankara’da Türkiye'nin çekincelerini ve taleplerini görüşeceklerini ifade eden Andersson, "Bu listeyi inceleyip tartışacağız. Medyadaki haberlerde ve diğer yerlerden yapılan açıklamalarda belirsiz olan şeyleri açıklığa kavuşturacağız” diye konuştu.

İsveç’in mali yardımlarının nereye gönderildiği ve silah satışlarıyla ilgili bilgilerin bu listeye dahil olduğuna işaret eden Andersson, “Kesinlikle terör örgütlerine para ya da silah göndermiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO açıklaması: Yazılı mutabakat isteyeceğiz Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO açıklaması: Yazılı mutabakat isteyeceğiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Filistin'e geldi. Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'dan yazılı mutabakat isteyeceklerini de açıkladı.
NATO'dan Türkiye açıklaması: Bir yol bulmalıyız NATO'dan Türkiye açıklaması: Bir yol bulmalıyız NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkında olduğunu söyledi. Türkiye’nin terör saldırılarında zarar gördüğünü belirten Stoltenberg, Türkiye'den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Bu yüzden oturup ileriye doğru bir yol bulmalıyız. Bunu yapacağımızdan eminim.” dedi.