Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'na çağrıda bulunarak, cumhurbaşkanı ödeneğinde artışa imkan sağlayan düzenlemenin çıkarılmasını istemişti. AK Parti verdiği önerge ile; TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ek bütçe de cumhurbaşkanı maaşına zam öngören madde metinden çıkarıldı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan o açıklaması;

"Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopartarak ülkenin ve milletin menfaatlerine olan ek bütçeyi karalamak isteyenlere de bir çift söz söylemek istiyorum. Özellikle Bay Kemal, yandaşı ve taifesine. Bu sözlerim özellikle onlaradır. Bizim sistemimizde Cumhurbaşkanı maaşı aynı zamanda emekli milletvekilleri ile merhum Cumhurbaşkanlarının hak sahipleri ailelerine yapılan ödemelerin göstergesidir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaştan biri olan emekli milletvekili maaşı Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslidir. Yol açacağı mağduriyetler sebebiyle maaşımızla ilgili bir tasarrufta bulunmamız olmuyor. Ancak son ek bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öylesine zıvanadan çıkardılar ki artık bu mihneti daha fazla taşımamız mümkün değildir. Buradan TBMM’ye bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili maddenin kanun metninden çıkarılmasını talep ediyorum. Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bu sebeple hiç kimsenin mağduriyeti uğramaması için gündeme gelecek ilk kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşlarının başka bir formüle göre düzenlenmesi yerinde olacaktır. Böylelikle Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı iki maaş Cumhurbaşkanı ödeneğini geçmiş olacağı için de inşallah artık kendisi bu konuyu yalan yanlış bilgilerle tekrar gündeme getirip de kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmez. Ülkenin onca meselesi arasında vatandaşlarımızın karşına bu tarz bir konuyla çıkmak zorunda kaldığım için de sizlerden helallik istiyorum” 

CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİ EK BÜTÇEDEN ÇIKARILDI

Cumhurbaşkanı ödeneğinde artışa imkan sağlayan "Cumhurbaşkanı ödeneğinin yüzde 20,2 artırılmasına" ilişkin ifade, 2022 yılı ek bütçe teklifinden çıkarıldı. TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri üzerinde görüşmeler sürüyor.

Kabul edilen önergeye göre, Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yer alan "01.08-Cumhurbaşkanı Ödeneği" ekonomik kodlu tertip hariç olmak üzere merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerinde yer alan "01-Personel Giderleri" ile "02-Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri" ekonomik kodlarını içeren tertiplere başlangıç ödeneklerinin yüzde 40,5'i oranında ödenek eklenecek. Buna bağlı olarak maddeye bağlı cetvelde yer alan tutarlar da değiştirilecek.

Önergeyle cumhurbaşkanı ödeneğinin yüzde 20,2 oranında artırılmasını düzenleyen ifadenin madde metninden çıkarılması ve Cumhurbaşkanlığı ödeneğinde artış yapılmaması amaçlanıyor.

Erdoğan açıkladı: Asgari ücret, memur ve emekli maaşı.. 8 temmmuz’da  zamlı ödenecek Erdoğan açıkladı: Asgari ücret, memur ve emekli maaşı.. 8 temmmuz’da zamlı ödenecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada memur ve emekli zamları ile asgari ücrete dair kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Temmuz ayı memur maaşlarının, Kurban Bayramı öncesinde ayın 8'inde zamlı haliyle ödeneceğini duyurdu.

Erdoğan Kabine sonrası sinyal verdi: Suriye'ye yeni harekat Erdoğan Kabine sonrası sinyal verdi: Suriye'ye yeni harekat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Terörle mücadele konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye sınırında güvenlik koridorunun eksikliklerini tamamlayarak orada yeni harekatlara başlayacağız." dedi.

Erdoğan'dan çalışan ve tatil yapmak isteyen öğrencilere müjde! Gençlere yurt otel Erdoğan'dan çalışan ve tatil yapmak isteyen öğrencilere müjde! Gençlere yurt otel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gençlere müjde" diyerek yaptığı açıklamada, yaz aylarında öğrencilerin gönüllerince seyahat edebilmelerine imkan sağlayacak bir kolaylık sağlayacaklarını söyledi. Erdoğan, 15 Temmuz - 1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş grubu arasındaki gençlerin yurtlarda ücretsiz bir şekilde konaklayabileceklerini belirtti.