Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerde, tahıl sevkiyatı konusundaki çalışmalar ve son durum hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Akar, görüşmeler ve tahıl sevkiyatıyla ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, 22 Temmuz'da İstanbul'da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalandığını hatırlattı.

İLK GEMİ LÜBNAN'A DOĞRU YOLA ÇIKMIŞTI

Söz konusu belge kapsamında İstanbul'da Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin kurulduğunu ifade eden Akar, sistemin sorunsuz işlemesine yönelik Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM yetkilileri ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Akar, "Merkezdeki yoğun çalışma ve koordinasyon sonucunda yarın Ukrayna limanlarından 3 geminin tahıl sevkiyatı kapsamında seyre başlaması planlanıyor. Bununla birlikte boş bir geminin de İstanbul'da denetlenerek Ukrayna'ya hareket etmesi beklenmektedir" dedi.

Çalışmalar kapsamında Ukrayna limanlarından çıkan ilk gemi olma özelliğini taşıyan "Razoni" adlı mısır yüklü gemi, İstanbul'daki kontrollerinin ardından Lübnan'ın Tripoli Limanı'na doğru yola çıkmıştı.

27 bin ton mısır taşıyan gemi İstanbul Boğazı'na doğru hareket etmeye başladı 27 bin ton mısır taşıyan gemi İstanbul Boğazı'na doğru hareket etmeye başladı 27 bin ton mısır taşıyan Razoni gemisi, denetleme faaliyetinin tamamlanmasının ardından Lübnan’a gitmek üzere İstanbul Boğazı’na doğru hareket etmeye başladı.

Ukrayna'dan çıkan ilk tahıl yüklü gemi İstanbul Boğazı'nda: Razoni'de denetimler bitti Ukrayna'dan çıkan ilk tahıl yüklü gemi İstanbul Boğazı'nda: Razoni'de denetimler bitti Ukrayna'dan hareket eden ve 27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni gemisi geceyi İstanbul Boğazı'nın girişine demirleyerek geçirdi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den oluşan heyetin gemide yaptığı denetim tamamlandı.20 kişilik ekibin denetiminden sonra 27 bin ton mısır yüklü gemi Razoni, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Beyrut’taki limana doğru harekete geçti.