Mahkeme Bağcılar'da babasını öldüren sanığa ceza vermedi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Mahkeme Bağcılar'da babasını öldüren sanığa ceza vermedi

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Bağcılar'da Mehmet Cem Ayvacı ile babası arasında iş nedeniyle tartışma çıktı. Cem Ayvacı, babasını silahla vurarak öldürdü. Duruşmada anne Sevgi Ayvacı, kocasını suçlayarak "Maktul öfke kontrolü olmayan, sinir krizi geçiren bir insandı. Cem melek gibi bir çocuk" dedi. Gözyaşları ile savunma yapan Cem Ayvacı hakkında mahkeme kararını açıkladı ve ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. 

Bağcılarda geçtiğimiz yıl temmuz ayında meydana gelen olayda, 23 yaşındaki Mehmet Cem Ayvacı, babası 53 yaşındaki Ümit Yaşar Ayvacı'yla iş meselesi yüzünden tartıştı. 

Tartışmanın ardından Mehmet Cem Ayvacı, silah ile babasına 2 el ateş ederek ölümüne neden olmuştu. Cem Ayvacı'nın yargılandığı davada karar açıklandı.

SEVGİ AYVACI KOCASINI SUÇLADI

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mehmet Cem Ayvacı ile annesi Sevgi Ayvacı hazır bulundu. Duruşmaya sanık avukatı da katıldı. Duruşmada gözyaşları içinde beyanda bulunan anne Sevgi Ayvacı “Maktul öfke kontrolü olmayan, sinir krizi geçiren bir insandı. Kendi kardeşini bile dövmüşlüğü vardır. Cem melek gibi bir çocuk. Saygılı, merhametli. Babası ona vurduğunda cevap bile vermezdi. Biz çok sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

MEHMET CEM AYVACI SAVUNMA YAPARKEN AĞLADI

Annesi beyanda bulunurken gözyaşlarına hakim olamayan sanık Mehmet Cem Ayvacı ise “Olay günü ben babamın saldırısına hiçbir karşılık vermedim. Silahı eline alınca uzaklaştırmaya çalıştım. Olayın en büyük mağduru annem ve kardeşimdir. Böyle bir olay yaşansın istemezdim. Pişmanım. Keşke o gün eve gitmeseydim” dedi.

Mahkeme Bağcılar'da babasını öldüren sanığa ceza vermedi - 1. Resim

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ayvacı hakkında ‘üst soydan akrabayı kasten öldürme' suçundan dava açılmış ise de meşru savunmada sınırın mazur görülebilecek heyecan korku ve telaş nedeniyle aşıldığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Ayvacı'nın cezaevindeki işlemlerinin ardından tahliye olması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Bağcılar'da 3 Temmuz 2023 günü meydana gelen olay anlatıldı. İddianamede polis ekiplerine bir ihbar geldiği ve olay yerine varıldığında Mehmet Cem Ayvacı'nın babasını vurduğuna yönelik beyanı üzerine soruşturmaya başlanıldığı kaydedildi.

Mahkeme Bağcılar'da babasını öldüren sanığa ceza vermedi - 2. Resim

Mehmet Cem Ayvacı alınan ifadesinde babası Ümit Yaşar Ayvacı ile inşaat işi yaptıklarını ve babası ile annesinin 1 haftadır yazlıkta olduklarını söyledi.

Ayvacı ifadesinin devamında “Babam yazlıktan döndü. Döndükten sonra evde konuşurken işler ile ilgilenmediğimi söyledi. Tartıştık. Bana saldırarak yumruk ile vurmaya başladı. Kendisine engel olmaya çalıştım. Bana ‘sen bana karşı mı çıkıyorsun' diyerek evdeki ruhsatsız silahı aldı. Ben korktum. Maktulün üzerine atlayarak elinden silahı aldım. Maktul silahı almak için tekrar hamle yaptı ve boğazıma sarıldı. Ben silahın tetiğine bastım. Kaç kez ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Babamı vurmak amacıyla ateş etmedim” dedi.

İddianamede Ayvacı'nın ‘üstsoydan akrabayı kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ‘ruhsatsız silah bulundurma' suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis hapisle cezalandırılması talep edildi.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...