Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Kocaeli 72. İl Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmada, son bir buçuk yıl içinde Türkiye'de yaşananlara bakıldığında Gezi olayları ve 17-25 Aralık operasyonlarıyla adeta seçime ve siyasete suikast niteliğinde hadiseler meydana geldiğini belirterek, son yaşanan vandallıklarla birlikle bunlar karşısında AK Parti dışında hangi iktidar olursa olsun pılını pırtısını alıp gideceğini kaydetti.
Dünyada ve bölgede yaşanan yoğun gündemin ülkeye yansımaları olduğuna dikkati çeken Çelik, bir tarafta ırklar, bir tarafta dinler, bir tarafta mezhepler muammasıyla Orta Doğu coğrafyasının bir savaş alını haline dönüştürüldüğünü kaydetti. Çelik, Türkiye'ye sığınan sığınmacı sayısının 2 milyona dayandığını dile getirerek, dünyanın bu durama sessiz kalmaya devam ettiğini, insan hakları söylemlerini ayyuka çıkaranların nasıl sessiz olduklarını hep beraber gördüklerini ifade etti.
IŞİD'in özellikle Maliki döneminde Irak'ta yaşananlar, Esad döneminin Suriye'de yaptıkları zulümlerin neticesinde oluştuğu ve ağırlıklı olarak Sünni bir yapıdan oluştuğu söylenen bir örgüt olduğunu anlatan Çelik, "Bu örgüt nerelere saldırıyor, bu örgüt kimleri katlediyor. Sünni Türkmenler, Sünni Araplar ve Sünni Kürtlere saldıran bir örgüt var ama yansıtılması sanki Sünni bir yapı o yapı bu terör eylemlerini yapıyor" diye konuştu. 
"Türkiye'yi oradaki savaş bataklığına çekmek istiyorlar"
Çelik, Suruç'un yanı başındaki Kobani'de yaşayan Kürtlerin saldırıya uğradığını ve Türkiye'ye sığındıklarını ifade ederek, "Kobanili Kürtleri biz bağrımıza basıyoruz o bölgenin milletvekili olarak neler çektiğimizi ve oradaki kamu görevlilerinin neler çektiğini iyi görmek gerekiyor, bu sıkıntıları yaşıyoruz ama Kobani adına Türkiye'de şehirler yakılıyor, yıkılıyor. Bu nasıl bir mantıktır, nasıl izah edersiniz. Sanki Kobani'yi Türkiye işgal etmiş. Ya Kobani'yi biz işgal etmedik. Kobani'yi kimin işgal ettiğini ve işgal etmeye çalıştığını herkes biliyor" şeklinde konuştu.
AK Parti iktidarının 12 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaptığı yatırımlara değinen ve amaçlarının tarıma dayalı sanayinin yoğunluk kazandığı bir Şanlıurfa, Diyarbakır, Van oluşturmak olduğunu vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Ey Türk kardeşim, ey Kürt kardeşim tezgah büyük. Çünkü çözüme doğru giden sorunların ortadan kalkmaya doğru hızla gidildiği bir noktada birilerinin sorunsuz bir Türkiye, sorunsuz coğrafya arzusu yok. 'Hayır' diyor, 'oralar bataklığa dönüşecek, buralarda sorun bitmeyecek, buralarda sıkıntılar devam edecek' talebi var, onun için Türkiye'yi kaosa çekmek istiyorlar. Türkiye'yi oradaki savaş bataklığına çekmek istiyorlar. Biz de buradan söylüyoruz. Biz bu mahallenin delisi falan değiliz kardeşim, aklı başında bir ülkeyiz, ne yaptığımızı biliyoruz, yolumuzu da kendimiz çizeriz, başkasının aklına ihtiyaç yok." 
Çelik, dün 3 askerin şehit edildiğini hatırlatarak, "Hepimiz askerlik yaptık. Dörtgözle beklersiniz 'şu pazar günü gelsin, hafta sonu gelsin de biz sivil elbiseleri giyinelim karavananın dışında bir yemek yiyelim' diye. Bu arzu her askerliği yapan insanda vardır. Çarşıya ineceksiniz ve orada bir günü farklı bir şekilde geçirme heyecanıyla inersiniz. Aklınızdan geçer mi yani kahpe kurşun sizi gelip ensenizden vuracak diye. Düşünmüş müdür o kardeşlerim. Ne adına yapıyorlar bunu. Şunun adına yapıyorlar, Kocaelili'yi tahrik etmek için yapıyorlar, İzmirli'yi tahrik etmek için yapıyorlar, Bursalı'yı tahrik etmek için yapıyorlar, Çankırılı'yı, İç Anadolu'yu, Türkiye'yi ayağa kaldırmak istiyorlar" ifadelerini kullandı. 


"Seçimlerde silahların nasıl konuştuğunu biliyoruz"
Her türlü siyasi çekişmeye ve baskıya rağmen Urfa'daki oylarının yüzde 65, Diyarbakır'daki oylarının yüzde 35-40 olduğunu vurgulayan Çelik, "Seçimlerde silahların nasıl konuştuğunu biliyoruz, nasıl tehdit telefonları yapıldığını biliyoruz. Buna rağmen orada yaşayan vatandaşlarımız yine de binbir türlü zahmete boyun eğerek, risk alarak Türkiye'nin birliğinden bütünlüğünden yana oy kullanıyorlar" diye konuştu. 
Çelik, çözüm sürecinin bir kardeşlik süreci ve en önemlisi birlikte beraber yaşama projesi olduğunu bildirerek, "Başka çıkışı yok. Ne Kürt'ün ne Türk'ün böyle bir lüksü yok, içiçe geçmiş bir yapımız var. Kürt halkının hiçbir özellikle manevi dünyasını paylaşmayan bir örgüt, bölücü bazı taassuplarla o insanları istismar etmeye belki bir müddet daha devam edecek ama uzun müddet devam edemeyecek. Marksist ve Leninist görüşlerini bizzat inançlı Kürt kardeşlerim onların karşısına koyacaklar, yeter diyecekler. Annelerin dediği gibi" değerlendirmesinde bulundu. 
Tezkereye "Hayır" diyenlerin bir hafta sonra "Kobani'ye asker gönderelim" dediğini, Türkiye'de muhalefet sorunu olduğunu söyleyen Bakan Çelik, şunları bildirdi: 
"Popülist yaklaşımlarla sorunun üzerine giden bir muhalefet anlayışıyla karşı karşıya olduğumuzu bilelim. Sorunlu ve sorumsuz bir siyasete devam ediyorlar. Diyorlarki barış, vicdan. Ya bir insanı sokağa çıkarıp bu adamın kafasını ez diyorsan neresi vicdan bunun. Bir masum insanın işyerini havaya uçuruyorsanız, yakıyorsanız, yıkıyorsanız burada hangi vicdandan bahsediyorsunuz. Bu eylemlere 35 ilde katılanların sayısı 120 bin kişi. Unutmayın Urfa'da 2 milyon insan yaşıyor, Diyarbakır'da 1 milyon 800 bin, 2 milyon insan yaşıyor, Van'da 1 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Toplam 35 ilde bunların caddeye çıkarabildikleri insan sayısı 120 bin. Bölgenin buna ittifak etmediğinin en canlı örneği ve görüntüsü olduğunu buradan açıkça ifade etmek istiyorum."