MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin haklı, meşru ve tarihi nitelikli yüksek mücadele sürecini sağlam bir inançla, tavizsiz bir iradeyle başlattığını ve Suriye’nin kuzeyine beklenen ilk hamleyi yaptığını bildirdi. Türkiye’nin güney sınırları boyunca açılmak istenen terör koridorunun, kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi maksadıyla kararlı siyaset ve kahramanca ruhun devreye girdiğini vurgulayan Bahçeli, “Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Millî Ordusu eş güdüm ve iş birliği hâlinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünü kazımak hedefiyle muazzam bir harekâtın içindedir” ifadesini kullandı.

YÜREKTEN DESTEKLİYORUM
“Türkiye Cumhuriyeti’nin, saat 16.00 itibarıyla başlayan Barış Pınarı Harekâtı ile bekasını ve millî varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri, yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hâle getirmek için kutlu bir sefere çıktığını” belirten Bahçeli, MHP’nin Barış Pınarı Harekâtı’nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanında olduğunu açıkladı. Devlet Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

MİLLETİN VAROLUŞ MÜCADELESİ
“Terör örgütlerinin belinin kırılması, Türkiye’yi kuşatma ve kundaklama niyetine haiz mihrakların oyunlarının bozulması artık kaçınılmaz bir mecburiyettir. Türk milleti ihmal ve inkârı mümkün olmayan büyük bir varoluş mücadelesinin tam ortasındadır. Uluslararası hukuk ve meşruiyet ölçülerine harfiyen uygun olan Barış Pınar Harekâtı’yla Suriye’nin kuzeyinde ülkemizin kara sınırlarına paralel olacak şekilde hem güvenli bölge tesis edilecek hem de bölgeye huzur, sükûnet ve istikrar yerleşmiş olacaktır. Türk milleti terörle yaşamaya alışmayacak, bu zillete asla tahammül etmeyecektir.
ABD Başkanı’nın gelgitleri, tehdit dolu ifadeleri, aba altından sopa gösteren açıklamaları hiçbir şart altında itibar ve değeri olmayan zorba yaklaşımlar olarak anılacaktır. Barış Pınar Harekâtı’na katılan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin her bir ferdini gönülden kutluyor, hepsinin gözlerinden öpüyor, üstün başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ve hükûmetini samimiyetle tebrik ediyor, sonuna kadar desteklediğimizi çok güçlü şekilde paylaşıyorum. Türkiye’nin ve Türk milletinin Cenabıallah yardımcısı olsun. Gazamız mübarek, geleceğimiz müstesna, zaferimiz muhkem ve mutlak olsun.”