HABER MERKEZİ - Arınç'ın terör tutuklusu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki sözleri ve iş adamı Osman Kavala'nın serbest bırakılması gerektiği yönündeki sözleri tepki çekti.
Arınç "Artık adaleti yüksek sesle istiyoruz. Bunu kim talep ederse haklıdır. Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Bu sorumluluğun dışında hareket ederlerse ben onlara çok uzak olmayan bir geçmişte yaşananları söylerim. Ergenekon davaları da böyleydi. Ama Ergenekon'da karar veren hakim ve nerede ve hangi durumda olduklarına bakın lütfen" dedi.

"HAKİMLERİ HEDEF ALDI"
Arınç'ın FETÖ'cü hakim ve savcıları günümüzde karar verenlerle mukayese etmesi yüksek yargı mensuplarını da kızdırdı.
Danıştay üyesi Muharrem Özkaya sosyal medya hesabından "FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadele eden cumhuriyet savcılarını, bu davalarda karar veren hakimleri; Ergenekon hakim ve savcıları ile mukayese bühtandır (kara çalma, iftira). 15 Temmuz'da aracına 3 kurşun saplanan bir hakim olarak söylüyorum; Sayın Bülent Arınç, 15 Temmuz'da da anlamamışsınız. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan ya da başkalarındaki inandığınız hukuksuzlukları, hakimleri tehdit eder gibi söylemeden gündeme getirmek pek ala mümkündü. Hakimleri bu sekil hedef almadan ilk derece mahkemeleri AYM kararlarina uymalıdır diyen yüzlerce hukukcu var" diye mesaj yazdı.

HSK BAŞKANVEKİLİ YILMAZ: HAKİM VE SAVCILARA GÜVENİM TAM

Bu arada bir tepki de Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz'dan geldi. Arınç'a üstü örtülü göndermede bulunan Yılmaz "Türk hakim ve savcıları; inancının emri ve genlerine nakşedilmiş adalet duygusu ve hür vicdanları ile millet adına hükmettiklerini hiç unutmadan görev yapan fedakar vatan evlatlarıdır. Hukukun bir bilim, hakimlik ve savcılığın gerilimli bir meslek, ama ince bir sanat olduğunu hiç akıllarından çıkartmadan, hukukun onurunu, mesleklerinin saygınlığını, toplumların insanı değersizleştirdikleri en çılgın dönemlerde bile özenle korumuşlardır. Bunun en önemli kanıtı; tarafsız, sadece anayasa ve yasalara bağlı ve hür vicdanlı olarak görev ifa etmek yerine, yargısal yetkilerini; iltisak, irtibatlı oldukları örgüt adına kullanan, millete büyük acılar yaşatan hakim ve savcıları yasal mevzuata bağlı kalarak ve büyük bir titizlik içinde yapılan soruşturma sonuçlarına dayanarak yargı teşkilatından uzaklaştırmışlar, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı ilk andan itibaren karşı durarak cumhuriyete, millet egemenliğine dayalı demokrasiye sahip çıkmışlardır. Onlar adaleti gerçekleştirirken mükafat beklemenin, bu ulvi değere yapılan en büyük kötülük ve en büyük adaletsizlik olduğunu iyi bilir, yaptıkları yargılama ve soruşturmalarda; kim ne der, ne düşünür demeden, terör örgütlerinin tehdit ve korkutmalarına aldırmadan, yaptıkları işin ciddiyetine, ulviliğine zarar verecek tartışmaların içine girmeden sessiz ve sadelik içinde görev yaparlar. Hem hizmetinde olduğu milletin denetimi ve gözetimi hem de mesleki mevzuatın zorunlu kıldığı etkin denetim mekanizmaları, yaptıkları hizmetin güvenceleridir. Yaptığım görevler nedeniyle çok yakından tanıma fırsat ve onuruna eriştiğim fedakar Türk hakim ve savcılarının, hakimlik edebine, ilmine adalete bağlılığına, kul hakkına gösterdikleri titizliğe inancım ve güvenim tamdır" ifadelerini kullandı.

"KAVALA İÇİN CÜBBEYİ GİYESİM GELDİ" DEMİŞTİ

Arınç, Habertürk'te yaptığı açıklamada "Osman Kavala 2017'den beri 3 buçuk yıldır tutuklu. Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bunu dedim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Çıkması lazım" demişti.
Arınç, Demirtaş için de "Selahattin Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı 'Devran' isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama ve Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek" demişti.