Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, iki gündür sürdürdüğü yoğun mesaisinin ardından 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ne ilişkin bilgiler verdi.

 

Erdoğan, "2008'de İstanbul'da, 2014'te Malabo'da gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin üçüncüsüne İstanbul'da ev sahipliği yaptık. 38 ülkenin katılımıyla, hamdolsun, başarılı bir şekilde tamamladığımız zirve marjında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik." dedi.

"Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık" temasıyla düzenlenen zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha ileri bir seviyeye taşıdıklarını kaydeden Erdoğan, kabul edilen bildiri ve ortak eylem planıyla ilişkileri derinleştirecek yol haritası üzerinde mutabık kaldıklarını vurguladı.

"2005'TE 12 OLAN KITADAKİ BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZ BU YIL İTİBARIYLA 43'E ULAŞTI"

2005 senesini "Afrika Yılı" ilan ederek, kıtayla ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"İş birliğimizi 'eşit ortaklık ve kazan-kazan' temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtaya yönelik üstenci, nobran, buram buram oryantalizm kokan bakış açılarını daima reddettik. 2008 yılında Afrika Birliği'nin stratejik ortağı olduk. Kıtayla 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 2020 yılında 25,3 milyar doların üzerine çıkardık. 2021'in ilk 11 ayındaki ticaretimizde 30 milyar doları yakaladık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık. 2005'te 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız bu yıl itibarıyla 43'e ulaştı. Ankara'da 10 Afrika ülkesinin büyükelçiliği varken bugün 37'nci dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğimizi Somali'de açtık. Türkiye burslarımızdan yararlanan Afrikalı öğrencilerin sayısı 14 bini aştı. Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine 50 ziyaret gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerde her türlü zorluğa rağmen yılmadan çalışan, ter döken, hayata umutla sarılan mütevekkil insanlar gördüm. Afrikalı kardeşlerimizin gayreti, mücadelesi ve azmine daima büyük bir saygı ve hayranlık duydum."

"ÜLKELERİMİZ ARASINDA ÇOK CİDDİ İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİNİN VAR OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ''

"Dünya 5'ten büyüktür bayrağı altında yürüttüğümüz mücadeleyi sadece kendimiz için değil Afrikalı kardeşlerimiz için de veriyoruz." diyen Erdoğan, paylaşımlarını şöyle tamamladı:

"Artık birbirimizi daha yakından tanıyor, samimiyetimizi biliyor, ülkelerimiz arasında çok ciddi iş birliği potansiyelinin var olduğunu görüyoruz. Bir Afrika atasözünde 'Bugün yaptığımız her şey tarihe kazınır' denilmektedir. İnşallah biz de bugün yaptığımız işler ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında, zirveden fotoğraflar ile Afrika kıtasına yaptığı ziyaretten fotoğraflar da yer aldı.

Bakan Çavuşoğlu: Hedefimiz Afrika'yla birlikte kazanmak Bakan Çavuşoğlu: Hedefimiz Afrika'yla birlikte kazanmak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türk yatırımcısı Afrika’nın her yerinde kalıcı izler bırakıyor. Bizim Afrika’yla ilişkilere bakışımız stratejiktir, uzun vadelidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrikalı liderler onuruna yemek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrikalı liderler onuruna yemek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika'dan gelen devlet ve hükümet başkanlarını yemekte ağırladı.

Erdoğan, Afrikalı gençlerle buluştu: 'Zulmü Alkışlayamam’ şiiri ile birinci olmuştum' Erdoğan, Afrikalı gençlerle buluştu: 'Zulmü Alkışlayamam’ şiiri ile birinci olmuştum' 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Türkiye’ye gelen Afrikalı gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi.

Fransızlar tutuştu: Türkiye, Afrika'da nüfuzunu artırıyor Fransızlar tutuştu: Türkiye, Afrika'da nüfuzunu artırıyor Fransa basını, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afrika'daki nüfuzunu artırdığını yazdı. Ayrıca Türkiye'nin ürettiği SİHA'ların kıtada 'peynir ekmek gibi' satıldığı belirtildi.