Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye'nin terörle mücadeleye ilişkin kaygılarını Alman bakana aktardığını belirten Çavuşoğlu, Almanya'daki PKK faliyetlerinde artış gördüldüğünü söyleyerek, "Müttefiklik anlayışına uygun olmadığını ilettik" dedi.

Türkiye'nin siyasi engellerin kaldırılmasını istediğini belirten Çavuşoğlu, AB'nin somut adımlar atması gerektiğini söyleyerek, "Vize serbestisinin hayata geçmesi bizim haklı taleplerimizdir" dedi. İstanbul'da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'na da değinen Çavuşoğlu,  "Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyoruz. Tahılın Karadeniz'den ihracı konusunda anlaşmanın iki ülke arasında ateşkese vesile olmasını istiyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'na gazeteciler tarafından Osman Kavala'nın sorulması üzerine Alman bakana doğru döndü, sert ifadeler kullandı. Çavuşoğlu, "Kavala'yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamarından satır başları:

NATO'da iki müttefik ülkeyiz. Almanya Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı. 2021'de ticaret hacmimiz 41 milyar doları yakaladı. Bu yıl 45, 2023'te 50 milyar dolar ticaret hacmine ulaşabiliriz. Terörle mücadeleye ilişkin bugün kaygılarımızı kendilerine aktardık. Son dönemlerde listelerini verdim. Almanya'da PKK faaliyetlerinde artış görüyoruz. Sembol ve paçavraları ile birlikte. Savunma sanayide kısıtlama devam ediyor. Müttefiklik anlayışına uygun olmadığını ilettik.

"AB'NİN SOMUT ADIMLAR ATMASI GEREKİYOR"

İkili meseleleri ve bölgesel konuları mekanizmalarla birlikte ele alabilmeliyiz. Türkiye AB ilişkileri de masada. Türkiye olarak siyasi engellerin kaldırılmasını istiyoruz. AB'nin somut adımlar atması gerekiyor. Vize serbestisinin hayata geçmesi bizim haklı taleplerimizdir.

"TAHIL ANLAŞMASININ ATEŞKESE VESİLE OLMASINI İSTİYORUZ"

Ukrayna meselesinde sürekli yaptığımız çalışmalar hakkında bilgiler aktarıyorum. Çünkü işbirliğimiz bölgede çözüm için fark oluşturabilir. İşbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Tahıl sevkiyatı ve savaş hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyoruz. Tahılın Karadeniz'den ihracı konusunda anlaşmanın iki ülke arasında ateşkese vesile olmasını istiyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

ALMAN BAKANA KAVALA TEPKİSİ

Terör örgütü PKK/YPG bize tehdit oluşturuyor. Müttefiklerimiz terörle haklı mücadelemize destek vermeli. Yunanistan, Fransa ve Almanya AİHM kararlarını uygulamıyor. Kavala'yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz.

"HER LİDER BİRBİRİYLE GÖRÜŞEBİLİR, İCAZET ALMAK ZORUNDA DEĞİLDİR"

Tahran'daki buluşmayla ilgili , Türkiye'nin görüşmeden sonra tahıl ihracatı önündeki engelin kaldırılması gerektiği vurgusu yapılmasını beklerdim. Hem Putin, hem Zelenski ile diyalog sürdürmesek dengeyi nasıl kuracağız. Bu diyalogumuz, insanlığın hayrınadır. Astana formatında bir araya gelmemiz Suriye açısından önemlidir. Bizim sayemizde süreçler yürüyor. 11 yıldır Suriye'de insanlar ölüyor. Bu formatlarda bir araya gelmemiz, bölge açısından önemlidir. Her lider birbiriyle görüşebilir, icazet almak zorunda değildir.

"HAKSIZA 'HAKSIZSINIZ' DİYEMİYORSUNUZ"

Almanya'nın taraflı davrandığını söylediniz. İhtilaflı konularda taraf tutmak doğru değil. Almanya'dan beklentimiz bu değil. Bizim Yunanistan ile ihtilaflarımız var. Barışçıl çözülmesi için görüşmeleri başlattık. BM'ye yazdığımız mektup açık. Adalar Yunanistan'a verildi. Bazı adalar için şart konuldu. Ama Yunanistan bu maddeleri ihlal ediyor, silahlandırıyor. AB üyesi diye yanlışa rağmen sahip çıkmak doğru değil. Yunanistan'ın verdiği cevap hukuki değil. Haksızsa 'Haksızsınız' diyemiyorsunuz, bunu diyemiyorsunuz. AB üyesi olmak her hakka sahip olmak. 'AB olarak çözümde neler yapabiliriz' diye Merkel bunu yapıyordu. Kusura bakmayın söylüyorum. 3.taraflara 'tarafsız olun' diyoruz. Almanya'nın tarafsız tutumunun devam etmesini istiyoruz

"TÜRKİYE, TAHIL SEVKİYATINDA BÜYÜK BAŞARI SAĞLADI"

Alman Dışişleri Bakanı Baerbock'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler, özel bir öneme sahip. Türkiye'de bir terör tehdidi olduğunu biliyoruz, PKK tehdidi de olduğunu biliyoruz. AB'de, Almanya'da, PKK'yı terör örgütü listesine aldı. Türkiye, tahıl sevkiyatında büyük başarı sağladı. Hükümetinizin bu konudaki başarısı, birçok insanın açlık tehlikesine karşı bir umut ışığı oldu. Bunun için de size büyük bir saygı duyuyoruz.

Dışişleri Bakanlığı'ndan AİHM'in Osman Kavala kararına tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan AİHM'in Osman Kavala kararına tepki Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Osman Kavala kararını, Türkiye'nin, AİHM'e ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine yaptığı bildirimlere rağmen almasına tepki göstererek, "Ancak ne yazık ki, AİHM konuyla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur" ifadesini kullandı.

Almanya'ya Kavala tepkisi: Cevap verildi eski Türkiye  yok, alışın Almanya'ya Kavala tepkisi: Cevap verildi eski Türkiye yok, alışın AK Partili vekiller, elçimizi dışişlerine çağıran Almanya'yı eleştirdi: Almanya kendi işine baksın, yaptıkları küstahlık. Yeni Türkiye'ye alışacaklar.