Akşener'den 'özeleştiri' açıklaması: İyi Parti olağanüstü kongreye gidiyor

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Politika Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Yerel seçimlere ittifaksız girme kararı kararı alan İyi Parti'de Genel Başkan Meral Akşener 'istifa edeceği' iddialarının ardından açıklamada bulundu. Seçimlere dair ilk kez değerlendirmede bulunan Akşener, 'Sandıktan çıkan mesajı duyduk' dedi, sonuçlara ilişkin muhasebe ve özeleştiri yapacaklarını belirterek olağanüstü kongreye gidileceğini duyurdu. Akşener, aday olup olmayacağına ilişkin ise herhangi bir bilgi vermedi.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yeni yerel yöneticilerini dün seçti. Genel seçimlerin aksine yerel seçimlere ittifaksız giren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 1977 seçimlerinden sonra resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye genelinde ilk defa birinci parti konumuna yükseldi. İttifaka kapıyı kapatan İyi Parti ise yalnızca Nevşehir'i kazanabildi. 

İyi Parti'deki hezimetin ardından Bilge Yılmaz, Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevinden istifa ederek, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e de istifa çağrısında bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağımsız meclis üyesi İbrahim Özkan da Akşener'in kurultay kararı alarak, yeniden aday olmayacağını öne sürmüştü.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI

Seçim gündemine bomba gibi düşen iddianın ardından Akşener, basın mensuplarının karşısına geçerek ilk değerlendirmelerini paylaştı. 

"Sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. İyi Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Sonuçlara ilişkin muhasebe ve özeleştirimizi yapacağız" diyen Akşener, olağanüstü seçimli kongreye gideceklerini duyurdu.

Akşener, aday olup olmayacağına ilişkin ise herhangi bir bilgi vermedi.

Akşener'den 'özeleştiri' açıklaması: İyi Parti olağanüstü kongreye gidiyor - 1. Resim

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Öncelikle sandıklarda görev yapan herkese teşekkür ediyorum. Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerin Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yakışır şekilde tamamlanmış olmasını, ülkemizin köklü demokrasi geleneği için önemli buluyorum.

1 İL, 23 İLÇE VE 7 BELDE BİZE EMANET

Biliyorsunuz demokraside her konu tartışılabilir ama tek bir konu tartışılamaz o da seçmenin hür iradesi ile sandığa attığı oyudur.  Milletimizin iradesini her zaman başımızın tacını bildik. Bu seçimlerde de milletimiz 1 il, 23 ilçe ve 7 beldeyi bize emanet etti. Bunun için teşekkür ediyoruz. 

Geride bıraktığımız seçimlerle birlikte milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk. Milletimiz bu seçimlerde alışılmış kutuplaşmalara, suni kavgalara mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Emeklilerimiz 10 bin liralık maaşları ile sefalete mecbur olmadıklarını gösterdi. Gençlerimiz mülakatlarda hakkının çalınmasına mecbur olmadığını gösterdi. Kadınlar tencerelerin boş kalmasına mecbur olmadığını gösterdi.

SEÇMEN EN ESASLI MESAJINI İKTİDARA VERDİ

Seçmenimiz bu seçimde de en esaslı mesajını iktidara verdi. Yıllardır yanlış politikalarda ısrar eden ciddiyetsizliğe, hak yiyen, hakka giren adaletsizliğe 'artık yeter' dedi. Erdoğan'a 'artık zorundasın' dedi. Biz kendisini defalarca uyarmış milletin sesinden kaçma, milletin hakkına girme, milletin sabrını taşırma demiştik. 

Her konuşmamda Sayın Erdoğan'a çağrılar yaptım ama kendisi ısrarla bu çağrılarımı geçiştirdi ve dün akşam AK Parti'nin eriyen oyları ile yüzleşti. Umarım ki artık millete rağmen siyaset yapılamayacağını öğrenmiştir. Umarım ki Erdoğan bu seçim sonucundan gereken dersi almıştır.

ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPACAĞIZ

Sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. İyi Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Sonuçlara ilişkin muhasebe ve özeleştirimizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin bize verdiği mesajı ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız.

Tam da bu sebeple en kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız."

 

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...