Erdoğan ile Barzani arasında kritik görüşme! PKK artık gündemden çıkarılmalı

Düzenleyen: / Kaynak: Ajanslar
- Güncelleme:

Politika Haberleri  / Ajanslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erbil Havalimanı'nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından resmi törenle karşılandı. İletişim Başkanlığı, Erdoğan ve Barzani arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada Erdoğan'ın "PKK'nın artık gündemden çıkarılması" gerektiğine değindiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 yıl sonra Irak'ı ziyareti çerçevesinde Bağdat'ın ardından ikinci durağı Erbil oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakanı Mesut Barzani ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme hakkında bilgi veren İletişim Başkanlığı, görüşmede bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konularının ele alındığını bildirdi.

Erdoğan ile Barzani arasında kritik görüşme! PKK artık gündemden çıkarılmalı - 1. Resim

'PKK GÜNDEMDEN ÇIKMALI'

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Irak’ın her geçen gün şiddetten uzaklaştığını görmenin memnuniyet verici olduğunu, PKK meselesinin artık gündemden çıkartılmasının vaktinin geldiğini, Türkiye’nin terörle mücadelede ortaya konan birlikteliğe önem verdiğini ve bunu ileri seviyeye taşıma kararlılığının bulunduğunu ifade etti

Erdoğan ile Barzani arasında kritik görüşme! PKK artık gündemden çıkarılmalı - 2. Resim 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ile çok kapsamlı hukuki metinler imzalandığını ve bu iş birliği perspektifinin IKBY bölgesini de kapsadığını, Bağdat’ta imzalanan mutabakat zaptı ile dünyaya ilan edilen Kalkınma Yolu’nun bütün Irak’ın refah ve huzuruna hizmet edeceğini; Bağdat ve Erbil yönetimlerinin üçüncü tarafların müdahalesine imkan vermeden sağlıklı bir diyalog ve çalışma ilişkisi tesis etmesi gerektiğini söyledi.

'HUDUT KAPILARI AÇILSIN'

Türkiye’nin IKBY ile ticari ilişkileri ilerletme isteğini ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Ovaköy-Fişhabur Hudut Kapısı’nın en kısa sürede açılması, Derecik-Zeti Hudut Kapısı’ndan araç geçişinin başlatılmasının önemli olduğunu belirtti.

Erdoğan ile Barzani arasında kritik görüşme! PKK artık gündemden çıkarılmalı - 3. Resim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Türkmenlerin siyasi temsil başta olmak üzere haklarının ve çıkarlarının gözetileceğine inandığını da ifade etti.

Irak ziyaretinin ikinci durağı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbil'de - 1. Resim

TARİHİ ZİYARET ÖNCESİ BARZANİ'DEN AÇIKLAMA

Irak Kürt Bölgesi Yönetimi (KDP) Başkanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Irak ziyareti kapsamında "Erbil'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu" belirtmiş ve X sosyal medya hesabından Türkçe açıklamalarda bulunmuştu.

Irak ziyaretinin ikinci durağı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbil'de - 2. Resim

Barzani, açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil'e yaptığı tarihi ziyaret, bölgede hassas bir döneme denk geliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Irak ziyaretinin ikinci durağı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbil'de - 3. Resim

Ziyaretin, Irak ve KDP ile Türkiye arasındaki güçlü siyasi, ekonomik ve güvenlik bağlarına da dikkat çektiğini belirten Barzani, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

Irak ziyaretinin ikinci durağı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbil'de - 4. Resim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Erbil'de ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Barış, istikrar, ekonomik kalkınma gibi önemli konuları ele alacağız.

Irak ziyaretinin ikinci durağı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbil'de - 5. Resim

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERBİL'DE

Erbil Uluslararası Havalimanı'na inen Erdoğan'ı, Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürt Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve birçok yetkili tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’ın aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik etti.

 

 

 

Düzenleyen:  - Politika
Kaynak: Ajanslar
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...