Bilim adamları, Covid-19 ile D vitamini arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürüttü. Bu kapsamda, 20 Avrupa ülkesinin sağlık verileri incelendi. Araştırmada İtalya, İsviçre ve İspanya gibi ülkelerin yaşlı nüfusunda D vitamini eksikliği gözlendi.

Uzmanlar, Güney Avrupa ülkelerindeki bireylerin D vitamini oranlarının düşük olmasının, insanların güneş ışınından kaçınması ile bağlantılı olabileceğini belirtti.

Öte yandan, İskandinav ülkelerinde düşük Covid-19 vakaları görülmesinin ise daha çok D vitamini ve balık yağı gibi takviyeler kullanılması ile ilişkili olabileceği aktarıldı. Çalışmada, D vitamini ile virüse bağlı ölümlerin engellenebileceği ortaya konuldu.

SOLUNUM RAHATSIZLIKLARINA DA İYİ GELİYOR

Daha önce yapılan araştırmalarda da, D vitamini eksikliğinin solunum yolu rahatsızlıkları ile bağlantılı olabileceği ifade edilmişti.

Öte yandan, D vitamini kaynakları arasında güneş, belirli gıdalar ve takviyeler bulunuyor. 

D vitamini açısından zengin gıdalar şunlar:

Somon, sardalya, ringa, kılıç, ton, uskumru gibi yağlı balıklar

Sığır karaciğeri

Yumurta sarısı

Karides

Tavuk

Kırmızı et

Doğada güneş gören mantarlar

D vitamini eksikliği genellikle şu kişilerde görülüyor:

Açık tenli kişiler

Kapalı ortamda çalışan kişiler

Yaşlılar

Beslenme bozukluğu olanlar

Yüksek faktörlü güneş kremi kullananlar

Kapalı giysi giyenler

Gebe ve emziren kadınlar

Böbrek hastalığı olan kişiler

Karaciğer hastalığı olanlar

 

Eser Yenenler’in eşi Berfu Yenenler’den kötü haber! Koronavirüse yakalandı Eser Yenenler’in eşi Berfu Yenenler’den kötü haber! Koronavirüse yakalandı Ünlü oyuncu Eser Yenenler’in eşi Berfu Yenenler, koronavirüse yakalandı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kötü haberi duyuran Berfu Yenenler, durumu hakkında da bilgiler verdi.

Koronavirüste 6'ncı dalga: Japonya'da vaka sayısı 8 kat arttı Koronavirüste 6'ncı dalga: Japonya'da vaka sayısı 8 kat arttı Omicron varyantının etkisini büyük ölçüde hisseden Japonya'da 2022 yılının başından bu yana 'ciddi semptom gösteren' hastaların sayısı yaklaşık 8 kat arttı.