Musluk suyunu kaynatarak kullanın: Yüzde 80’ini ortadan kaldırıyor

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Musluk suyunu kaynatarak kullanın: Yüzde 80’ini ortadan kaldırıyor

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Yeni yapılan bir araştırma, musluk suyunu kaynatmanın içindeki mikropilastiklerden yüzde 80 oranında azalma sağlayacağını ortaya koydu.

Çeşitli kaynaklardan gelen mikroplastik parçacıklar yutularak kan dolaşımına karışıyor ve diyabet gibi birçok hastalığa neden oluyor. Ayrıca üreme ve gelişim sistemlerine de zarar veriyor. Yeni yapılan araştırma ise musluk suyunu kaynatarak kullanmanın önemine vurgu yapıyor.

Araştırmacılar, musluk suyunu kaynatmanın yaygın bulunan mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabileceğini tespit etti.

The Hill'in haberine göre, Çinli bilim insanları, suda en yaygın bulunduğu kaydedilen polistiren, polietilen ve polipropilenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

Araştırma kapsamında yüksek seviyede kalsiyum karbonat (kireç taşı) ve magnezyum içeren musluk suyu kaynatıldığında içeriğindeki kalsiyum karbonatın mikroplastikleri etrafında kümelenerek hapsedip zararsız hale getirdiği saptandı.

Araştırmada suyu kaynatmanın mikroplastiklerin zararlı etkilerini tamamen yok etmediği fakat ele alınan 3 plastik bileşiğin en az yüzde 80'inin zararlarını ortadan kaldırdığı gözlendi.

ŞİŞE SUYUNDAN DAHA GÜVENLİ

Kaynatılan musluk suyunun şişe suyundan daha güvenli olduğu, plastik kirliliğinin sağlık üzerindeki bazı olumsuz etkilerinden bu yöntemle kaçınılabileceği bildirildi.
ABD'deki Columbia Üniversitesinden araştırmacıların ocakta "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)" adlı dergide yayımlanan çalışmasında şişe suyunun bir litresinin yaklaşık çeyrek milyon nanoplastik içerebileceği ortaya konulmuştu.

Araştırma, "Environmental Research Letters" adlı dergide yayımlandı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...