Ustası hatırlattı: Baklavayı yediğinizde hemen su içme ihtiyacı duyuyorsanız…

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Ustası hatırlattı: Baklavayı yediğinizde hemen su içme ihtiyacı duyuyorsanız…

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala baklava ustası Mahmut Şahan vatandaşlara uyarı yaptı. Ucuz baklavaların glikoz içerdiğini söyleyen Şahan, "Baklavayı yediğinizde eğer su içme ihtiyacı duyuyorsanız içinde glikoz vardır. Su içme ihtiyacı duymuyorsanız zaten sağlıklı bir ürün olduğunu anlarsınız. Glikoz boğazı yakar" dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala baklava ustası Mahmut Saman vatandaşları uyardı. 

“UÇUZ BAKLAVA YENMEZ ÇÜNKÜ…”

Baklava alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Saman, "Deyim yerindeyse ucuz etin yahnisi yenmez. Dolayısıyla da ucuz baklava yenmez. Çünkü maliyetleri, fıstık fiyatları var. Günümüzde Gaziantep baklavası yapabilmek için sadece bin 200 ile bin 400 lira arasında Antep fıstığının fiyatı var. Ucuz baklava alınırsa yenmez. Bugün bin liranın altında alınan hiçbir baklava yenmez. Baklavanın altın sarısı bir rengi olması ve oklavayla açılmış olması lazım. Baklava almadan önce müşterilerin önce kokusuna bakması gerekiyor. Kokladığınız zaman mis gibi tereyağı kokar. Fıstık kokusu gelir. Ucuzlarda bu kokular olmaz. Bir de odun ateşinde pişecek" ifadelerini kullandı.

Ustası hatırlattı: Baklavayı yediğinizde hemen su içme ihtiyacı duyuyorsanız… - 1. Resim

“GLİKOZSUZ BAKLAVA YEDİĞİNİZDE SU İÇME İHTİYACI OLMAZ”

Vatandaşları bayramda yedikleri tatlıdan dolayı hastanelik olmamaları için uyaran Saman, şunları söyledi: 

-Baklavayı yediğinizde eğer su içme ihtiyacı duyuyorsanız içinde glikoz vardır. Su içme ihtiyacı duymuyorsanız zaten sağlıklı bir ürün olduğunu anlarsınız. Glikoz boğazı yakar. Glikozsuz baklava yediğinizde su içme ihtiyacı duymazsınız.

- Vatandaşlarımızın bunları dikkat etmesi lazım. Bayramda tatlı yiyeyim derken sonra hastanelik olmasınlar. Bunlar ilk hasat edilen fıstıklardan yapılıyor. İlk hasat edilen fıstık olduğu için yemyeşil. 

-Görüntüsü kaliteyi belli ediyor. Sıcaklarda biraz daha hafif tatlı yemek istiyorlarsa şöbiyetimiz var, kaymaklıdır. Diğerlerine göre daha hafiftir. Rengi gördüğünüz gibi altın sarısı. Yine tereyağı ile yapılmıştır.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...