Araç almak için gördüğü bir ilana başvuran ve karşılığında istenen 100 lira değerindeki kaparoyu yatıran vatandaş, geri dönüş alamayınca dolandırıldığını anladı. Soluğu mahkemede alan vatandaşa iyi haber geldi. Söz konusu şahıs nitelikli dolandırıcılık suçundan hapis cezası aldı.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SAYILDI
Yıllardır hayâlini kurduğu otomobili almak için internet başına geçen, tüketici, beğendiği bir ikinci el otomobili tespit etti. İlan sahibine ulaşan tüketici, kaparo olarak 100 TL verilen hesap numarasına yatırdı. Aradan günler geçmesine rağmen ilan sahibine bir türlü ulaşmayı başaramayan tüketici, dolandırıldığını anlayınca Cumhuriyet Savcılığı’nın yolunu tuttu. Yapılan soruşturmada araç almak isteyen onlarca kişiden 100’er TL kaparo alan dolandırıcının kimliği tespit edildi. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, sanık ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay emsâl bir karara imza attı.

YARGITAY TEMYİZ İTİRAZI KARARINI REDDETTİ
Yüksek Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: “Kaparo olarak yatırılan paranın sanık tarafından çekildiği ancak sanığın suça konu aracın satışını katılana vermediği ve teslimini de yapmadığı ortadadır. Katılanın da bir daha sanığa ulaşamadığı, sanığın bu şekilde haksız menfaat sağladığı, sanık savunması, katılan beyanı ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığından, sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin sabit olduğu gerekçesine dayanan mahkemenin mahkumiyet hükmünde bir isabetsizlik görülmemiştir. Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın suç vasfında hata yapıldığına ve verilen kararın yasalara aykırı olduğuna dair yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle mahkumiyet hükmünün onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

İkinci el oto piyasasında galericilerin de kafası karışık: Kar mı ediyoruz zarar mı belli değil İkinci el oto piyasasında galericilerin de kafası karışık: Kar mı ediyoruz zarar mı belli değil İkinci el piyasasında yaşanan hareketlenme, galericileri memnun etmedi. Yüksek rakamlardan ötürü sattıkları aracın yerini dolduramayan galeri sahipleri, kar mı zarar mı ettiklerini bilemediklerini söyledi.

Dengeler değişiyor: İkinci el araçlar altın değerinde Dengeler değişiyor: İkinci el araçlar altın değerinde Dünya çapında peş peşe yaşanan krizler, sıfır kilometre araçlarda tedarik sorunlarını da beraberinde getirdi. İhtiyaç sahipleri, ikinci el otomobile yöneliyor.

İkinci el otomobilde öldüren hile İkinci el otomobilde öldüren hile İkinci el otomobillere olan talep, dolandırıcıları harekete geçirdi. Kilometre dondurma işleminden airbag iptaline, emniyet kemeri direnci sabitlemeden pert araçları birleştirip satmaya kadar birçok hile yapıldığı belirtiliyor. Vatandaş mağdur olurken yapılan işlemler ölümcül kazalara sebep oluyor.